Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 19 maja, 2025

Czas na wybór przyszłości – rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie

Rekrutacja do szkół średnich w Poznaniu i powiecie poznańskim rozpoczęta. Przygotowano łącznie ponad 9 tysięcy miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. Uczniowie mają czas na złożenie dokumentów do 13 czerwca, a w przypadku placówek specjalistycznych – do 30 maja.

Kluczowe terminy dla przyszłych licealistów i techników

System elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim został uruchomiony 19 maja. Ósmoklasiści planujący kontynuować naukę w placówkach ogólnodostępnych mogą składać dokumenty do 13 czerwca (do godziny 15:00). Natomiast osoby zainteresowane kierunkami specjalistycznymi – takimi jak oddziały dwujęzyczne, sportowe, międzynarodowe, wstępne czy przygotowania wojskowego – mają krótszy termin, upływający 30 maja (również do godziny 15:00).

Kandydaci do klas o specjalnym profilu muszą pamiętać o sprawdzianach predyspozycji, zaplanowanych między 2 a 9 czerwca. Dokładne daty egzaminów wstępnych ustalają dyrektorzy poszczególnych placówek.

Absolwenci podstawówek mają obowiązek dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty do 8 lipca (do godziny 15:00) do placówki pierwszego wyboru. Ten dzień jest również ostatnią szansą na zmianę preferencji dotyczących wyboru szkoły.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 15 lipca o godzinie 10:00. Zakwalifikowani uczniowie muszą potwierdzić chęć nauki w wybranej placówce do 21 lipca, dostarczając oryginały dokumentów. W przypadku szkół branżowych wymagane jest dodatkowo zaświadczenie lekarskie. Ostateczne listy przyjętych uczniów poznamy 22 lipca o godzinie 10:00.

Szeroki wybór kierunków i specjalizacji

W ramach współpracy miasta Poznania i powiatu poznańskiego, kandydaci mogą wybierać spośród wielu placówek z obu obszarów, wskazując na jednym wniosku do sześciu szkół – maksymalnie trzech poznańskich i trzech powiatowych. W obrębie danej placówki nie ma limitów co do liczby wybranych oddziałów.

Absolwenci podstawówek mają do dyspozycji trzy ścieżki edukacyjne: 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum lub 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Warto podkreślić, że wybór szkoły branżowej nie zamyka drogi do matury – po jej ukończeniu można kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia lub liceum dla dorosłych.

Na rok szkolny 2025/2026 zaplanował uruchomienie 233 oddziałów z łączną pulą 8072 miejsc. Dodatkowo w szkołach powiatowych przygotowano 1411 miejsc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto rozważa utworzenie dodatkowych klas terapeutycznych w liceach, technikach i szkołach branżowych po zakończeniu głównego naboru.

Zasady kwalifikacji kandydatów

O przyjęciu do wybranej szkoły zadecyduje łączna liczba punktów uzyskanych w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są: wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotów wskazanych przez dyrektora szkoły dla danego oddziału, świadectwo z wyróżnieniem oraz osiągnięcia wymienione na świadectwie.

Maksymalnie uczeń może zdobyć 200 punktów. Na stronie internetowej systemu Nabór dostępny jest kalkulator umożliwiający obliczenie indywidualnego wyniku. W przypadku równej liczby punktów decydują dodatkowe kryteria, takie jak pochodzenie z rodziny wielodzietnej itp.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańCzas na wybór przyszłości - rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu...