Budynki w Poznaniu zostaną podświetlone na zielono. Akcja „Daj zielone światło ludziom na granicy”

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka budynki poznańskich instytucji publicznych zostaną oświetlone na zielono. To akcja „Daj zielone światło ludziom na granicy” Centrum Badań Migracyjnych na UAM.

Pomysł narodził się pod wpływem inicjatywy mieszkańców terenów przygranicznych, którzy zapalali w domach zielone światło, by migranci, gdy udało im się przedrzeć przez granicę, wiedzieli, że tu mogą liczyć na pomoc.

Organizatorzy poznańskiej akcji chcą 10 grudnia symbolicznie „dać zielone światło” tym, którzy chcą się ubiegać o ochronę międzynarodową w naszym kraju. W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka domagają się, aby państwo polskie respektowało prawa człowieka i zapisy Konwencji Genewskiej, której jest sygnatariuszem.

W ramach akcji zostaną podświetlone na zielono m.in. Rektorat UAM, Teatr Polski, CK Zamek, Biblioteka Główna UAM i budynki wydziałów UAM. Światła zabłysną 10 grudnia po godz. 16.00.

Uniwersytet zachęca mieszkańców i mieszkanki Poznania do włączenia się do akcji przez wystawianie w swoich oknach zielonych lampek (i umieszczania ich zdjęć w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #dajzieloneswiatlo) oraz do udziału w innych działaniach na rzecz ludzi na granicy i pomagających im osób i organizacji. Akcja odbywa się pod patronatem JM Rektorki UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r., w której zawarte zostało prawo do azylu. Realizacją tego prawa jest Konwencja Genewska z 1951 r. i Protokół Nowojorski z 1967 r., które gwarantują uchodźcom prawo do ochrony.

Źródło: UAM

Podziel się: