Bezrobocie w Polsce w sierpniu spadło do 4,8 proc. Najniższe w Wielkopolsce

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 4,8 proc. – To jeszcze lepszy wynik niż wskazywały wstępne szacunki – skomentowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia na poziomie 4,8 proc. oznacza, że poziom ten był o 0,1 pkt proc. niższy, niż przewidywały wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na początku miesiąca. Zdaniem ministerstwa tak niski wskaźnik nie jest tylko efektem sezonowości, wynikającym z pojawienia się w okresie letnim większej liczby ofert pracy – ale przede wszystkim działań rządu.

Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce – tu stopa bezrobocia wynosi tylko 2,7 proc., a od sierpnia ubiegłego roku spadła o 0,7 pkt proc.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. osób w lipcu.

Polska krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według definicji Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 2022 roku 2,6 proc., a średnia unijna to 6 proc. i 6,6 w strefie euro. To daje naszemu krajowi drugie miejsce po Czechach, w których bezrobocie według definicji Eurostatu wynosi 2,3 proc.

Podziel się: