List europosłanki dotyczy unieważnienia przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, którą przyjęli poznańscy radni. Zdaniem wojewody karta narusza obowiązujące prawo.
wojewoda-uniewaznil-uchwale-rady-miasta-poznania-przyjmujaca-europejska-karte-rownosci-kobiet-i-mezczyzn-w-zyciu-lokalnym/">Jak informowaliśmy, wojewoda uważa, że uchwalając kartę samorząd przekroczył swój zakres kompetencji – przepisy prawne przywołane przez Radę Miasta Poznania, jako podstawa podjęcia uchwały, odnoszą się do innych sfer działalności organów samorządu terytorialnego i nie mogły stanowić podstawy do przyjęcia karty.
I właśnie tę decyzję wojewody Sylwia Spurek skomentowała listem otwartym. Oto jego treść:
„Trudno mi zrozumieć, dlaczego postanowił Pan unieważnić Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Ten dokument to narzędzie do zapewnienia, aby samorząd działał w oparciu o zasadę równości kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Czy uważa Pan, że przestrzeganie równości pomiędzy mężczyznami i kobietami jest czymś niezgodnym z obowiązującym porządkiem prawnym, krajowym i międzynarodowym, gdzie takie wartości jak równość, tolerancja, szacunek dla wszystkich są fundamentalne?
To smutne, że dzisiaj w dużym mieście w środku Europy, w kraju członkowskim UE, Rady Europy i ONZ, dokument promujący równość między kobietami i mężczyznami zostaje unieważniony z powodu „braku podstawy prawnej”. Poznań od lat słynął z otwartości, różnorodności i tolerancji. Dlaczego chce to Pan zmienić?
Trzymam kciuki i wspieram radnych i radne, którzy – mam nadzieję – nie ustaną w walce o to, by skutecznie zaskarżyć Pana decyzję”.
Przy takiej decyzji wojewody poznańscy radni mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
el