Wczoraj na autostradzie A-2 w pobliżu miejscowości Borki, gm. Słupca, doszło do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów.
W wyniku wypadku, jedna z osób uczestniczących w kolizji została uwięziona w swoim pojeździe. Strażacy, którzy dotarli na miejsce jako pierwsi, z pomocą zespołu ratownictwa medycznego (ZRM), natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy medycznej trzem poszkodowanym, którzy na szczęście znajdowali się już poza pojazdami. Dodatkowo, strażacy zidentyfikowali, że z jednego z pojazdów – busa przewożącego odpady chemiczne – dochodzi do wycieku niebezpiecznej substancji.
Akcja ratunkowa wymagała szczególnych środków ostrożności. Strażacy szybko wyznaczyli strefę zagrożenia i zabezpieczyli teren wycieku, używając sorbentów, co miało na celu lokalizację i ograniczenie rozprzestrzeniania się substancji. Na miejsce wezwano także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Konina, która przeprowadziła szczegółowe pomiary oraz identyfikację wyciekającej substancji chemicznej.
Zarządzanie miejscem wypadku wymagało dużej koordynacji. Ruch na autostradzie A-2 był początkowo całkowicie wstrzymany, a następnie wprowadzono ruch wahadłowy, co pozwoliło na sprawniejsze prowadzenie działań ratowniczych. W sumie na miejscu pracowało dziesięć zastępów straży pożarnej, w tym jednostki z JRG Słupca, SGRChem-Eko Konin, OSP Słupca oraz OSP Strzałkowo. Akcja ratunkowa trwała blisko 4 godziny.