Centrum Szyfrów Enigma, Palatium Mieszka I oraz Wspólny dziedziniec – wszystkie te projekty znalazły się w TOP 5 konkursu architektonicznego Property Design Awards 2022. Głosowanie trwa do 10 stycznia.
Celem konkursu jest nagrodzenie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych oddanych do użytku w 2021 roku, a w każdej z ośmiu kategorii nominowanych jest po pięć inwestycji. W tym gronie znalazły się aż trzy realizacje z Poznania.
Centrum Szyfrów Enigma (kategoria design – wnętrza: obiekty publiczne)
Centrum Szyfrów Enigma znajduje się przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – matematycy, którzy złamali kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej.
W murach CSE na zwiedzających czeka intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji, która składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono historię szyfrów na przestrzeni dziejów. Goście poznają tu szczegóły najpowszechniej stosowanych szyfrów i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji. W drugiej zaznajomią się m.in. z historią złamania kodów Enigmy przez polskich matematyków. Trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.
Prace budowlane i ekspozycyjne w Centrum Szyfrów Enigma wykonało konsorcjum firm w składzie Atrem, Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam. CSE powstało przy współpracy Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.
Palatium Mieszka I (kategoria przestrzeń publiczna)
Wokół kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo w miejscu dawnej siedziby Mieszka I, stanęła podświetlana instalacja z artystycznego szkła, zaprojektowana przez Pracownię Projektową J.P. Woźny i zrealizowana przez Archiglass oraz architektów: Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Ekspozycja strukturą nawiązuje do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem.
Instalacja powstała w ramach projektu: „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, który objął swym zakresem zarówno wnętrza obiektów, jak i przestrzeń otwartą wyspy tumskiej. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy mieszkańcy i turyści mogą poznawać fascynujący świat pierwszych władców Polski i wzniesionych tu imponujących budowli, w tym m.in. odrestaurowanego kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo.
Realizacja projektu jest efektem współpracy Miasta Poznania z Archidiecezją Poznańską i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Wykonawcą generalnym była firma Gardens zakład kształtowania zieleni Grzegorz Sobolewski.
Wspólny dziedziniec (kategoria przestrzeń publiczna)
Przy ul. Saperskiej 30, w kompleksie budynków mieszkalnych, zrealizowano wspólny dziedziniec dla mieszkańców. Przestrzeń ta została zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna dla osób w każdym wieku, a także całych rodzin. Projektant – Paweł Grobelny – umiejętnie połączył zieleń z małą architekturą, wykorzystując przy tym naturalne materiały.
Na wybrane projekty Property Design Awards można głosować przez stronę organizatora. Ogłoszenie zwycięzców, którzy zostaną wybrani na podstawie internetowego plebiscytu oraz głosów jury, nastąpi 27 stycznia podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.