Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE double bill – dwa spektakle jednego wieczoru: „Intermezzo”, reż. i chor. Janusz Orlik, Teatr Klucz (PL) „Aband(on)ed”, (485112)

4 czerwca @ 19:00

30.00PLN

W tekście znajdują się linki afiliacyjne. Jeżeli zdecydujesz się kliknąć w nie i dokonać zakupu - otrzymamy prowizję.

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE double bill - dwa spektakle jednego wieczoru: "Intermezzo", reż. i chor. Janusz Orlik, Teatr Klucz (PL) "Aband(on)ed", (485112)

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE
double bill – dwa spektakle jednego wieczoru:
„Intermezzo”, reż. i chor. Janusz Orlik, Teatr Klucz (PL)
„Aband(on)ed”, reż. Ingeborg Dugstad Sanders, Danselaboratoriet (NO)
4.06.2023 |g. 19 | Sala Wielka
bilety: 20 zł (u), 30 zł (n)

W ramach międzynarodowej współpracy w projekcie „Obecność”, zapraszamy na niezwykłe spotkanie z artystami z Polski i Norwegii! Jednego wieczoru, w Sali Wielkiej CK Zamek zaprezentujemy dwa spektakle: „Intermezzo” poznańskiego Teatru Klucz oraz „Aband(on)ed” w wykonaniu grupy Danselaboratoriet z Trondheim. Pomiędzy spektaklami zaprosimy na krótką przerwę.

„INTERMEZZO” – Teatr Klucz (PL)

Ponoć William Shakespeare powiedział: „Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika.”|
Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga.
Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą.
Prawdopodobnie tylko artyści zapadną głęboko w pamięć, a ta sztuka przeminie i znajdzie swoje zaszczytne miejsce w najgłębszych otchłaniach teatralnego grzęzawiska, widz zostanie wpuszczony w maliny, a jedyne co zapamięta to wypity kieliszek wina po jego zakończeniu.
Z przymrużeniem oka „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden.

Aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2022 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączyli zawodowi tancerze, zmianie uległa też nazwa teatru.
Janusz Orlik – absolwent warszawskiej szkoły baletowej; studiował w Bruckner Konservatorium Linz w Austrii. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014), „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia” (wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Współpracował m.in.: z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem, Olgą Cobos i Peterem Miką. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i zagranicą.
reżyseria, choreografia, scenografia: Janusz Orlik
asystent reżysera:
Antek Kurjata
obsada:
Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba
kostiumy: Agnieszka Ostrowska
reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak
opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
interpretacja w PJM: Antek Kurjata, Karina Akseńczuk
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
czas trwania: 60 min.


„ABAND(ON)ED” – Danselaboratoriet (NO)

„Z idei, że jaźń nie jest nam dana, wynika moim zdaniem tylko jedna praktyczna konsekwencja: musimy stworzyć siebie jako dzieło sztuki” – Michel Foucault.
Czerpiąc inspirację z idei człowieka i ciała jako konstruktu społecznego, „Aband(on)ed” przygląda się ucieleśnionej relacji między niewolą a wolnością w obrębie społeczeństwa.
„Aband(on)ed” to ponowna inscenizacja projektu choreograficznego, przedstawionego przez Ingeborg Dugstad Sanders na zakończenie jej pobytu w londyńskim konserwatorium Trinity Laban (2004). „’Aband(on)ed’ leżał w szufladzie od czasu moich studiów – jako work in progress z potencjałem do dalszych badań. Wreszcie jesienią 2022 roku skorzystałam ze sposobności, by wyjąć go z tej przysłowiowej szuflady i zająć się nim ponownie, wraz ze wspaniałymi tancerzami z Danselaboratoriet” – opowiada twórczyni spektaklu, Ingeborg Dugstad Sanders.
Danselaboratoriet to pierwszy w Norwegii integracyjny zespół taneczny, założony przez tancerkę Tone Pernille Østern w 2003 r. w ścisłej współpracy z Radą Miejską Trondheim. Obecna dyrektor artystyczna, Ingeborg Dugstad Sanders, kieruje zespołem od 2012 roku.
Danselaboratoriet zaprasza tancerki i tancerzy o różnych ciałach do wspólnego odkrywania, improwizowania i tworzenia choreografii. Ich praca opiera się na improwizacji, improwizacji kontaktowej, choreografii i dyskusji wokół tańca i ruchu. Artyści testują różnorodne formaty działań praktycznych i inscenizacyjnych, od spektakli scenicznych do projektów site specific, korzystając jednocześnie z rozmaitych gatunków muzyki czy eksperymentując z odmiennymi stylami tańca, głosem i tekstem. W skład zespołu Danselaboratoriet wchodzą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy o zróżnicowanym stopniu funkcjonalności.
Od początku swojej działalności, zespół ściśle współpracuje z zawodową sceną taneczną, realizując projekty znanych choreografów, takich jak Phillip Channels (Australia, 2014), Mia Habib (Norwegia, 2016) i fieldworks (Norwegia, 2019). W 2024 roku wystąpią w premierze nowego dzieła autorstwa Daniela Mariblanca (Hiszpania/Norwegia). Danselaboratoriet blisko współdziała ze swym „siostrzanym” Danseteateret, zespołem składającym się z tancerzy – seniorów.
Od momentu powstania w 2003 r. Danselaboratoriet podlegał Wydziałowi Kultury w Radzie Miejskiej Trondheim, jednak w 2021 r. stał się formalnie częścią DansiT – Centrum Choreograficznego w Trondheim.
Koncepcja / choreografia: Ingeborg Dugstad Sanders
Tancerze współtworzący: Danselaboratoriet
czas trwania: 40 min.

Spektakle prezentowane w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Bilety można kupić tutaj.

Miasto: Poznań
Miejsce: CK Zamek Sala Wielka
Święty Marcin 80/82 61-809
Data: 2023-06-04 19:00:00

Podziel się:

Miejsce wydarzenia

CK Zamek Sala Wielka / Poznań /B24
Święty Marcin 80/82
Poznań,Wielkopolska61-809Poland
+ Google Map