Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

W tekście znajdują się linki afiliacyjne. Jeżeli zdecydujesz się kliknąć w nie i dokonać zakupu - otrzymamy prowizję.

Data wydarzenia:
2023-06-24 16:00:00

ETHNO PORT 2023: CELLOGAYAGEUM Rep.Korei (KAMS) & SINNOI Rep.Korei (KAMS) (489053)

24.06 sobota
16.00 CELLOGAYAGEUM Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
17.00 SINNOI Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
Przy wsparciu: Ministry of Culture, Sports and Tourism Korea, Arts Council Korea, KAMS, Center Stage Korea
————————————————————————–
CelloGayageum

Wiolonczelista Sol Daniel Kim i grająca na gayageum Dayoung Yoon tworzą niecodzienny duet. Artyści eksplorują światy muzyki zachodniej i Dalekiego Wschodu, poszukując w nich nie tylko wspólnych mianowników, ale używając dialogu wiolonczeli i szarpanego chordofonu gayageum jako katalizatora do tworzenia zachwycających kompozycji.

Cytra gayageum to najważniejszy koreański instrument muzyczny. Występuje w kilku wariantach różniących się rozmiarem i liczbą strun mocowanych na dużym, półtorametrowym korpusie. Rozpięte są na ruchomych mostkach, pozwalających na szybkie strojenie oraz stosowanie oryginalnych technik gry.

Jednym z najbardziej charakterystycznych ozdobników wykonywanych na gayageum jest szerokie wibrato, które stanowi o wyjątkowości całej muzyki koreańskiej, również wokalnej. Polega ono na bardzo wyraźnym „odchylaniu się” od spodziewanej linii melodycznej, wywołującym wrażenie nieoczywistości i nieuchwytności dźwięków, które docierają do słuchacza.
Sinnoi
Sinnoi, lub inaczej Sinawi, to jedna z najstarszych form koreańskiej muzyki instrumentalnej, związana ściśle z lokalnymi odmianami szamanizmu. Polega na spleceniu ze sobą kilku bardzo wyraźnych motywów rytmicznych w celu uzyskania charakterystycznej transowej motoryki, której rolą jest dostarczanie szamanowi energii w jego duchowej podróży.
Kwartet Sinnoi rozwija tę ideę pod znakiem muzycznej fuzji tradycji z jazzem i elektroniką. Funkcję osnowy pełnią tu swingujące spacery kontrabasu autorstwa lidera zespołu Wonsoola Lee i towarzyszące im syntezatorowe brzmienia producenta występującego pod pseudonimem Godam. Do tradycyjnej stylistyki grupa Sinnoi nawiązuje z kolei poprzez wykorzystanie muzycznych wątków z ludowych pieśni Gyeonggi Minyo[M1] . Wykonuje je urzekająca swoim głosem Bora Kim, a Nayeon Lee towarzyszy jej na łagodnie brzmiącym koreańskim oboju piri.

________________________
Trzech mężczyzn i jedna kobieta z Korei Południowej, wszyscy mają krótkie ciemne włosy, ubrani są na czarno i patrzą w stronę obiektywu kamery. Pod zdjęciem fragment identyfikacji wizualnej festiwalu Ethno Port Poznań (wypełnione kolorem twarze z profilu patrzące na siebie, na czerwonym tle) z nazwą zespołu, godziną i miejscem koncertu.

[M1]na stronach zagranicznych dwa słowa z nazwy występują z zapisem wielką literą

————————————————————–
Od kilkunastu lat Ethno Port jest świętem muzyki etnicznej, okazją do odkrywania nowych dźwięków i osobowości muzycznych. Znany jest z radości, otwartości i przyjacielskiej atmosfery. W tym roku CK ZAMEK zaprasza na ethnoportowe wydarzenia do swojej siedziby i pobliskiego Parku im. Adama Mickiewicza.

– Planowanie kolejnej edycji festiwalu Ethno Port Poznań, w tym roku już szesnastej (!), w naturalny sposób rodzi pytania – czym tegoroczna odsłona różni się od poprzednich? Jak zmienił się festiwal od czasu, gdy powołaliśmy go do życia w 2008 roku? Tegoroczny Ethno Port, od tych sprzed lat, odróżnia przede wszystkim rzeczywistość, w jakiej żyjemy. W pierwszych latach fascynacja bogactwem kultur i potrzeba ich poznawania wydawały się być naturalnymi postawami w otwartym, zbudowanym na humanistycznych wartościach świecie. Naiwnie żyliśmy w przekonaniu, że rasizm, ksenofobia, nacjonalizm i faszyzm są w odwrocie i nie zagrażają naszemu, coraz piękniejszemu i kolorowemu życiu – mówi Andrzej Maszewski, współtwórca festiwalu.

Organizatorzy jednak konsekwentnie odwołują się do poszanowania wolności i odrębności poszczególnych kultur. Podziw dla muzyków z różnych stron świata będzie wyraźnie zaznaczony również podczas najbliższego Ethno Portu. Wartości te będą dalej wybrzmiewały, nawet jeśli wymaga to większego wysiłku, tym bardziej okazuje on się teraz konieczny. Nie zabraknie więc wzruszeń i gestów solidarności dla walczącej Ukrainy.

Muzyka jest uniwersalna i ma moc łączenia ludzi ponad barierami językowymi. Wspólnota zaś dodaje otuchy, której wszyscy potrzebujemy.

W programie synergie nurtów i formacji 
Interesująco zapowiadają się dwie premiery – koncert polsko-ukraińskiego, uformowanego przez CK ZAMEK, młodzieżowego Chóru Skovoroda, któremu patronuje najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof – Hryhorij Skovoroda. Drugą wyczekiwaną premierą będzie koncert Common Routes, projektu który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy, z udziałem muzyków z Iranu, Francji, Białorusi oraz Polski – reprezentowanej przez Malwinę Paszek z Poznania.

W programie uwagę przyciągają koncerty zespołów i muzyków z innych kontynentów, którzy zagrają muzykę zakorzenioną w tradycji: kurdyjski pieśniarz i instrumentalista RUSAN FILIZTEK z zespołem (Turcja/Francja), przedstawiciele Pigmejów Aka, wykonujący unikalną polifoniczną muzykę, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych NDIMA (Kongo Brazaville), południowokoreańskie zespoły łączące jazz z tradycją: SINNOI oraz CELLOGAYAGEUM (we współpracy z Jarasum Jazz Festival) oraz rodzinna grupa ZENE’T PANON z wyspy Reunion. Usłyszymy też dźwięki płynące z Europy: MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe – Kreatywna Europa)STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja), czy zespół KOSY (Polska).

Afrokaraibska grupa CONJUNTO PAPA UPA z Holandii, folkowo-punkowe BOHEMIAN BETYARS z Węgier (obydwa zespoły z programu Sounds of Europe w ramach Kreatywnej Europy) czy ukraińskie zespoły US ORCHESTRA i BALAKLAVA BLUES nikogo nie pozostawią obojętnymi na muzyczną energię zapraszającą do tańca.

Muzyka, muzyka i wydarzenia towarzyszące

– Nie zabraknie warsztatów prowadzonych przez gości festiwalu, propozycji dla najmłodszych, filmów i spotkań poświęconych ważnym problemom społecznym. Te ostatnie przygotowujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, realizującym podczas Ethno Portu projekt

„Promigracyjne Sojusze” – zapowiadają organizatorzy Ethno Portu. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa portretów ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, rozpoczęły nowe życie w Poznaniu.

Festiwalową atmosferę tworzą przede wszystkim koncerty i pozytywny ferment wokół, a także różnorodność wyrażona w identyfikacji wizualnej, co roku innej, ale jednak zawsze nawiązującej do bogactwa kultur świata. Zaplanowany jest również kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami. To wszystko w sercu Poznania, w trakcie trzech magicznych dni, które wprowadzą nas w wakacyjny nastrój naznaczony nową refleksją o świecie – że lepszy świat jest możliwy, a w tym, w którym żyjemy dziś, mamy siebie nawzajem.

Ethno Port Poznań odbywa się przy wsparciu UNICEF.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Bilety można kupić tutaj.

Miasto: Poznań
Miejsce: CK Zamek Sala Wielka
Święty Marcin 80/82 61-809
Data: 2023-06-24 16:00:00

Data wydarzenia:
2023-06-24 16:00:00
Poznań
Bilety od
60.00