poniedziałek, 26 lutego, 2024

W tekście znajdują się linki afiliacyjne. Jeżeli zdecydujesz się kliknąć w nie i dokonać zakupu - otrzymamy prowizję.

Data wydarzenia:
2023-11-22 18:30:00

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE Spektakl „Intermezzo”, reż. i chor. Janusz Orlik, Teatr Klucz im. W. Deneki (528705)

PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE

Spektakl „Intermezzo”, reż. i chor. Janusz Orlik, Teatr Klucz im. W. Deneki
(audiodeskrypcja, tłumaczenie na j. angielski oraz PJM)

22.11.2023 |g. 18.30 | Sala Wielka
bilety na spektakl: 30 zł (n), 20 zł (u)

Najnowszy spektakl twórców najlepszego spektaklu teatru niezależnego w roku 2022!
Teatr Klucz wygrał konkurs The Best OFF dzięki swojej poprzedniej sztuce, „Tranquillo”, teraz podbija serca widzów zabawnym, słodko-gorzkim „Intermezzo”!

_______________________

Zaraz po spektaklu (ok. g. 20:00) zapraszamy wysłuchania i wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym na temat obecności artystów z niepełnosprawnościami na polskich i światowych scenach: „Obecność – gdzie jesteśmy i dokąd chcemy zdążać?” z udziałem: Stine Nielsen (NO), Claire Cunningham (UK), Justyny Wielgus, Katarzyny Żeglickiej i Anny Pawłowskiej (PL);
prowadzenie: Justyna Czarnota;
tłumaczenie PL-EN Szymon Nowak, tłumaczenie PJM: Karina Akseńczuk, Agnieszka Bastrzyk
22.11.2023 |g. 20.00 | Sala Wielka
wstęp wolny

_______________________

„Intermezzo” to spektakl o teatrze – jako przestrzeni, miejscu, ludziach, formie artystycznej. I to ona – forma – tworzy idealną iluzję dla publiczności. Tym razem kulisy teatru będą równie ważne jak sama akcja sceniczna. Wszyscy przychodzimy do teatru pełni oczekiwań, czy uświadamiamy je sobie? Czy potrzebujemy scenografii, kostiumów, świateł czy być może istota prawdziwego to coś innego?

Reżyser spektaklu, Janusz Orlik, opowiadając o przedstawieniu zaczyna od cytatu klasyka:

„Ponoć William Shakespeare powiedział: Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika.
Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga.
Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą.
Prawdopodobnie tylko artyści zapadną głęboko w pamięć, a ta sztuka przeminie i znajdzie swoje zaszczytne miejsce w najgłębszych otchłaniach teatralnego grzęzawiska, widz zostanie wpuszczony w maliny, a jedyne co zapamięta to wypity kieliszek wina po jego zakończeniu.
Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden”.
Janusz Orlik

Na przedstawienie zapraszamy widzów nastoletnich i dorosłych (pojedyncze słowa i gesty niecenzuralne). Całość tłumaczona na polski język migowy oraz język angielski (napisy).
Aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od Pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2022 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączyli zawodowi tancerze, zmianie uległa też nazwa teatru.
Janusz Orlik – absolwent warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Bruckner Konservatorium Linz w Austrii. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014), „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia” (wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Współpracował m.in.: z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem, Olgą Cobos i Peterem Miką. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i zagranicą.

reżyseria, choreografia, scenografia: Janusz Orlik
asystent reżysera: Antek Kurjata
obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Andrzej Maszewski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba
kostiumy: Agnieszka Ostrowska
reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński
opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
interpretacja w PJM: Antek Kurjata, Karina Akseńczuk
tłumaczenie na j. angielski: Szymon Nowak
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Bilety można kupić tutaj.

Miasto: Poznań
Miejsce: CK Zamek – Sala Wielka
Święty Marcin 80/82 61-809
Data: 2023-11-22 18:30:00

Data wydarzenia:
2023-11-22 18:30:00
Miejsce wydarzenia:
CK Zamek - Sala Wielka
Adres:
Święty Marcin 80/82
61-809
Poznań
Bilety od
20.00