Na miejscu Tesco przy ulicy Opieńskiego ma powstać zabudowa wielorodzinna, czyli nowe osiedle mieszkaniowe. Rada Osiedla Piątkowo prosi radnych miejskich o jak najszybsze uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.
Portal wiadomoscihandlowe.pl jako pierwszy podał informację, że spółka z grupy kapitałowej Echo Investment podpisała umowę przedwstępną kupna nieruchomości przy Opieńskiego. Na miejscu marketu mają powstać mieszkania – około 4 tysięcy – a także lokale usługowe i biurowe.
I to właśnie tak niepokoi radę Osiedla Piątkowo. Teren przy Opieńskiego nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który precyzowałby, na jakim warunkach może się tam odbywać nowa zabudowa – i do którego można byłoby się odwołać, gdytby inwestor nie przestrzegał zaleceń planu. Plan jest uchwalany po konsultacjach społecznych, z uwzględnieniem głosów mieszkańców, o ile jest to możliwe, a każdy zainteresowany bez trudu może sobie sprawdzić, jakie zasady zabudowy obowiązują na terenie objętym planem.
Bez planu zabudowa odbywa się na podstawie wydanych przez Wydział Architektury i Urbanistyki UMP warunków zabudowy, które z nikim poza urzędnikami wydziału i inwestorem konsultowane nie są i zasadniczo wcale nie muszą uwzględniać interesów okolicznych mieszkańców. I to właśnie tak niepokoi radę osiedla.
„Apelujemy do radnych miejskich: Grzegorza Ganowicza, Łukasza Mikuły, Pawła Sowy o jak najszybsze podjęcie uchwały ws. przystąpienia do sporządzenia mpzp dla tego terenu” proszą piątkowscy radni.
Projekt planu jest już gotowy, przygotowała go Miejska Pracownia Urbanistyczna i zaakceptowali osiedlowi radni. Uchwalenie go ochroni tę część Piątkowa przed dziką zabudową.
el