Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 18 kwietnia, 2025

Akcja służb w Wielkopolsce – błyskawiczna interwencja zapobiegła tragedii

Skuteczna akcja ratunkowa w gminie Kwilcz zakończyła się uratowaniem trzech osób zagrożonych zatruciem dymem. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji zauważyli zadymienie budynku i natychmiast podjęli działania, ewakuując trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy nie byli w stanie samodzielnie opuścić zagrożonego pomieszczenia.

Natychmiastowa reakcja uchroniła przed nieszczęściem

W poniedziałkowe przedpołudnie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Międzychodu zostali wezwani do interwencji domowej na terenie gminy Kwilcz. Zgłaszający poinformował, że jeden z jego znajomych odmawia opuszczenia posesji. Po przybyciu na miejsce policjanci zaobserwowali niepokojące zjawisko – z rury wystającej na podwórko wydobywał się gęsty dym.

Wchodząc do wnętrza budynku mundurowi napotkali intensywne zadymienie, które drastycznie ograniczało widoczność. Mimo trudnych warunków udało im się zlokalizować trzy osoby przebywające wewnątrz. Funkcjonariusze natychmiast pomogli mężczyznom w bezpiecznym opuszczeniu zadymionego budynku. Jak się okazało, wszyscy ewakuowani znajdowali się pod wpływem alkoholu, co mogło uniemożliwić im właściwą ocenę zagrożenia.

Współpraca służb przyniosła pożądane efekty

Na miejsce zdarzenia szybko dotarli również strażacy, którzy przeprowadzili dokładne sprawdzenie całego domu. Wezwana ekipa ratownictwa medycznego zajęła się poszkodowanymi, przeprowadzając niezbędne badania. Dzięki szybkiej i skoordynowanej akcji wszystkich służb udało się uniknąć potencjalnej tragedii.

Jak zadbać o bezpieczeństwo – podstawowe zasady

W związku z tym niebezpiecznym zdarzeniem policja przypomina o kluczowych zasadach bezpieczeństwa związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Nieprawidłowo użytkowane systemy ogrzewania – niezależnie czy oparte na węglu, gazie, oleju czy energii elektrycznej – mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Funkcjonariusze podkreślają znaczenie kilku podstawowych zasad. Niezbędne jest utrzymywanie sprawnej wentylacji pomieszczeń i nieprzesłanianie kratek wentylacyjnych. Warto również stosować mikrowentylację okien i drzwi. Istotne są regularne przeglądy kominów, urządzeń grzewczych oraz instalacji wentylacyjnej, przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Policjanci zachęcają także do montowania czujek tlenku węgla, szczególnie w sypialniach. Te niedrogie urządzenia mogą uratować życie, alarmując o niebezpiecznym stężeniu czadu w powietrzu.

W przypadku zaobserwowania zagrożenia należy bezzwłocznie wezwać pomoc poprzez numer alarmowy 112.

Źródło: policja.pl
Strona głównaMiędzychódAkcja służb w Wielkopolsce - błyskawiczna interwencja zapobiegła tragedii