Reklama

Żylina: niezwykły skrawek Słowacji

Jest jednym z najważniejszych miast na terenie północno-zachodniej Słowacji, a jej atrakcje turystyczne i wspaniała okolica przyciągają turystów. Co warto zobaczyć w Żylinie? Jakie wycieczki można urządzać w rejonie tego miasta?
Śladami historii

Żylina to przede wszystkim ośrodek miejski, który może się pochwalić wspaniałą historią. Wiadomo, że prężnie rozwijająca się osada istniała tu już w początkach XIII wieku. W XIII wieku na teren miasta napłynęła spora grupa niemieckich kolonistów, przybyłych do Żyliny z terenów księstwa cieszyńskiego. To dzięki nim Żylina szybko zaczęła się rozwijać, stając się nie tylko ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, ale i handlowym. W XIX wieku, dzięki budowie linii kolejowej, stała się Żylina ważnym ośrodkiem przemysłowym. Fakt, że to na jej terenie w 1938 roku Słowacja ogłosiła swą autonomię, dodatkowo przyczynił się do wzrostu jej znaczenia. Jaka jest współczesna Żylina? To miasto, w którym gospodarka nadal zajmuje ważną rolę, a które jest jednocześnie istotnym ośrodkiem turystycznym. Co można zobaczyć w tym mieście?

Żylina i jej zabytki

W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba wybrać się na rynek. Choć jego najważniejsza ozdobą stała się nowoczesna fontanna, nie brak w jego pobliżu cennych pamiątek świadczących o długich dziejach miasta. Ratusz z końca XIX wieku oraz wspaniałe kamienice mieszczańskie – oto najciekawsze zabytki, jakimi przyciąga rynek. Cennym zabytkiem jest też kościół Trójcy Świętej z początków XV wieku, do którego przylega XVI-wieczna wieża – dawna strażnica, dziś wykorzystywana jako dzwonnica. Barokowy kościół jezuicki oraz należący do Franciszkanów kościół św. Barbary to kolejne ważne zabytki sakralne, którym warto przyjrzeć się dokładniej w czasie zwiedzania miasta. By móc ujrzeć najstarszą świątynię miasta, trzeba wybrać się do dzielnicy Zavodie. Tu czeka kościół św. Stefana, który powstał w połowie XIII stulecia. Warto też odwiedzić dzielnicę Budatin, która przyciąga turystów swym wspaniałym zamkiem. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Poważa.

Kraina zamków

Zamki, kasztele oraz malownicze ruiny pięknie wplecione w górzysty krajobraz – tak można scharakteryzować okolice Żyliny. Nic dziwnego, że turystyka na tym terenie radzi sobie doskonale. Zamek Lietava czy wznoszące się na niedostępnych skałach ruiny zamku Hricov bez wątpienia zasługują na uwagę. Wzniesiony w XVI wieku kasztel jest z kolei największą ozdobą Bytcy, podobna budowla przyciąga też turystów do pobliskiej Povazskiej Bystricy. W czasie wycieczki po okolicach miasta można też wybrać się do wsi Velke Rovne, którego największą atrakcją jest Muzeum Druciarstwa.

Autor: AW

Dodaj komentarz

avatar