Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zdejmujemy maseczki!

Od 30 maja nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale nie wszędzie i nie zawsze. Zaczyna się kolejny etap odmrażania, jak zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących covid-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zakażeń koronawirusem i zachorowań spada. Nadal będziemy jednak musieli nosić maseczki w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Jeśli więc w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Możemy więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni dystans społeczny. Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. W restauracji lub barze – gdy zajmujemy miejsce przy stole.

Również od 30 maja będzie zniesiony limit osób w sklepach, na targu, poczcie czy w restauracjach. Ale w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki – tak samo na targu, na poczcie czy w sklepie. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Ale w kościołach i świątyniach wierni nadal muszą zasłaniać usta i nos.

Wolno już też urządzać zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe – do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny, a dodatkowo sanepid może wprowadzić miejscowe zakazy. Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.

Będzie można także organizować wesela do 150 osób – ale od 6 czerwca. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom – a od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Również od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Jak jednak podkreślił premier – otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności i nadal powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości od innych.

Gov.pl, el