środa, 17 kwietnia, 2024

Zabytkowy kościół i klasztor Jezuitów (wcześniej Dominikanów) jako Zabytek Otwarty (zdjęcia)

Kościół i klasztor Jezuitów w Poznaniu stanął otworem przed chętnymi poznania jego historii i zakamarków.

Dawny kościół dominikanów należy do najstarszych świątyń w Poznaniu, jeszcze przed założeniem miasta na terenie osady św. Gotarda, książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1244 r. ufundowali klasztor dla sprowadzonych tu wcześniej dominikanów. Z tego okresu pochodzi portal oraz mury głównej nawy.

Prawie od początku  istnienia z kościołem dominikanów związany jest kult Matki Boskiej Różańcowej. Od 1920 r. klasztor przejęli jezuici. Zakonnicy po II wojnie światowej podjęli uwieńczone sukcesem starania o odszkodowanie za zrabowane przez hitlerowców korony maryjne. W dawnym kościele dominikanów bierze również początek poznańskie podanie „O trzech Hostiach”.

Razem z przewodnikiem Adamem Suwartem (Społeczny Opiekun Zabytków – miłośnik historii) można było poznać układ, architekturę i wyposażenie najstarszego istniejącego kościoła lewobrzeżnego Poznania oraz sąsiedniego klasztoru. W tym roku mija 775 lat od pojawienia się dominikanów na lewym brzegu Warty – w miejscu, które stanowiło zalążek przyszłego średniowiecznego Poznania.  Kompleks klasztorny przy ulicy Szewskiej przez stulecia pełnił funkcję jednego z głównych ośrodków intelektualnych miasta. Zakonnicy dbali o rozwój duchowy mieszkańców nie tylko mową i pismem, ale także poprzez architekturę — ich dziełem jest wspaniała gotycka świątynia.  W trakcie wydarzenia chętnych oprowadzali również E. Hamrol-Grobelna, M. Kempiński, D. Barbarzak, o. D. Michalski SJ. W trakcie tego dnia można było wysłuchać również koncertu organowego w wykonaniu K. Lis.

Cykl wydarzeń Zabytek Otwarty organizuje Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.

Strona głównaPoznańZabytkowy kościół i klasztor Jezuitów (wcześniej Dominikanów) jako Zabytek Otwarty (zdjęcia)