Reklama

Wystawa prac Franciszka Burkiewicza

Dzisiaj, od godziny 18 będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratuszu) wystawę “Od grafiki do malarstwa, od realizmu do abstrakcji. Franciszek Burkiewicz 1910-2002”.

Franciszek Burkiewicz był grafikiem, malarzem i rysownikiem działającym w 2. poł. XX w. Jego dorobek obejmuje blisko 300 grafik, głównie w technice drzeworytu. Fragment jego bogatego dorobku pozwala usytuować artystę w gronie najwybitniejszych poznańskich twórców. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 170 prac z lat 1933-2000, w większości grafiki, rysunki, szkice i exlibrisy, a także prace malarskie. Ekspozycję uzupełnią obiekty pochodzące z pracowni artysty.

Początki twórczości sięgają lat 30. XX w. W ponad 65-letniej aktywności artystycznej stworzył ponad 300 grafik (głównie drzeworyty i linoryty), kilka tysięcy rysunków i szkiców oraz kilkaset obrazów w różnych technikach. Twórczość ta mieści się w szerokim nurcie ogólnie panujących tendencji sztuki polskiej. Jego grafiki wyrastały z chlubnych tradycji polskiego drzeworytu okresu międzywojennego. Burkiewicz stale poszukiwał własnych środków wyrazu artystycznego dając upust swojej wyobraźni w bogactwie podejmowanych tematów i zmieniających się środków formalnych i stylistycznych, począwszy od realizmu i ekspresjonizmu, przez nadrealizm oraz deformację prowadzącą ku abstrakcji. Jego sztuka zyskała oryginalność i rozpoznawalność takimi cyklami, jak groteski i maski, pejzaże techniczne czy fantastyczne.

Jest to kolejna wystawa z cyklu Przypominamy poznańskich artystów. Kuratorem wystawy czynnej do 10 listopada jest dr Jarosław Mulczyński.

Autor: mat. pras. / SS

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar