Reklama

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa jubileuszowa Wydziału Rzeźby UAP

16 marca @ 16:00 - 29 marca @ 20:00

26402 image 53530341 2437007352998804 6358011466053844992 n - Wystawa jubileuszowa Wydziału Rzeźby UAP

100RZEŹBA – PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ.
Wystawa jubileuszowa Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Zespół kuratorski: prof. dr hab. Wiesław Koronowski, prof. dr Janusz Bałdyga, dr Rafał Górczyński
Termin: 16.03.2019–23.06.2019
wernisaż; 16.03, godz. 16.00
Miejsce: Brama Poznania. ICHOT – Interdyscyplinarne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ul. Gdańska 2, Poznań

Celem jubileuszowej wystawy Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest wskazanie tradycji, kierunków artystycznego rozwoju i perspektyw procesu dydaktycznego Wydziału. Poprzez pokazanie wybranych aspektów przeszłości chcielibyśmy pokazać tradycje stanowiące oparcie dla współczesnych koncepcji dydaktycznych. Kolejnym aspektem jest współczesność reprezentowana przez aktualnych pedagogów i przyszłość zakodowana w pracach studentów poszczególnych pracowni. Triada oparta o tradycję, współczesność i przyszłość wydaje się najprostszą, a przez to najbardziej komunikatywną konstrukcją pokazu.
Problemowy i koncepcyjny charakter wystawy ma na celu zaproszenie odbiorców do poznania specyfiki działań rzeźbiarskich, stawiania pytań, analizy i rozważań na temat roli rzeźby we współczesnej przestrzeni kulturowej i miejskiej. Wystawie towarzyszą działania edukacyjne.

Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia istnienia Wydziału Rzeźby.
JUBILEUSZ STULECIA ISTNIENIA WYDZIAŁU RZEŹBY UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU
Projekt jubileuszowy 100Rzeźba. Miasto. Tożsamość. Proces. ma na celu przekrojowe przedstawienie Wydziału Rzeźby od jego początków do dnia dzisiejszego oraz ukazanie rzeźby i jej roli w orientowaniu przestrzeni miejskiej i kreowaniu tożsamości miasta. Wystawa, działania edukacyjne oraz konferencja naukowa, jako elementy składowe projektu, zwracają uwagę na powiązania rzeźby z urbanistyką i architekturą tym samym wskażą na jej bezpośredni kontakt z człowiekiem poprzez kształtowanie jego potrzeb estetycznych związanych ze standardem przestrzeni w której żyje. Projekt jubileuszowy ukazuje związki Wydziału Rzeźby z miastem Poznań i wpływ na jego mieszkańców, poprzez kształtowanie przestrzeni miejskiej oraz wykorzystywanie jej jako pola akcji i dynamicznych działań związanych z kontekstem aktywności mieszkańców, postrzeganych przez artystów jako użytkowników i kreatorów tzw. teatru miasta.

Konferencja naukowa:
RZEŹBA W PROCESIE. Rzeźba jako czynnik transformacji miejsca i przestrzeni.
Organizator: Wydział Rzeźby. Uniwersytet Artystyczny W Poznaniu.
Miejsce: Brama Poznania. ICHOT – Interdyscyplinarne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ul. Gdańska 2, Poznań
Termin: 25.03.2019

ZAPROSZENI PRELEGENCI:

Pauline Cummins – National College of Art & Design, Dublin, Irlandia
John Court, University of the Arts, Helsinki, Finlandia
Eulalia Domanowska – Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
Jerzy Hanusek – Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Roddy Hunter – University of Cumbria, Carlisle, Wielka Brytania
Jarosław Kozakiewicz – Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa
Dorota Sosnowska – Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
Agnieszka Tarasiuk – Królikarnia, Muzeum Narodowe, Warszawa
Sto lat funkcjonowania Wydziału kształcącego rzeźbiarzy na poznańskiej uczelni od Szkoły Zdobniczej do Uniwersytetu Artystycznego, skłania do postawienia kilku zasadniczych pytań. Jedno z ważniejszych dotyczy roli jaką rzeźba poznańska odegrała w procesach kształtowania ideowej i estetycznej tożsamości miasta Poznania. Z tą problematyką niemal organicznie związany jest proces transformacji idei kształcenia traktującej rzeźbę jako dyscyplinę sztuki, ale też dyscyplinę intelektualnego rozwoju młodych artystów opartą na potędze tradycji i ciekawości poszukiwania nowych przestrzeni rzeźby.
Celem międzynarodowej, jubileuszowej konferencji jest zbadanie zarówno w wymiarze praktycznym jak i teoretycznym, złożonych relacji pomiędzy rzeźbą jako bytem stabilnym i związanym z nią dynamicznym procesem anektowania przestrzeni w formie obiektu, instalacji akcji czy sztuki performance. Wykorzystując tę perspektywę, chcemy dokonać analizy funkcjonowania różnych form rzeźby w przestrzeni publicznej, przyjrzeć się obszarom granicznym kształtowanym przez obiekty efemeryczne, akcje zintegrowane z rzeźbą, architekturą czy sztuką performance.

Szczegóły

Start:
16 marca @ 16:00
Koniec:
29 marca @ 20:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/562765094214315

Miejsce

Brama Poznania
ul. Gdańska 2
Poznan, 61-123 PL
+ Google Map
data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"