Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Radical Polish Ansambl

21 lutego @ 20:00 - 23:00

77537 image 83777381 2891983317513552 2598274821158600704 o - Radical Polish Ansambl

Wydaje się to początkiem nowej drogi […] po pełnoprawne wejście [polskiej muzyki tradycyjnej] na scenę muzyki współczesnej i polskiej awangardy.
Agata Kusto (Pismo Folkowe)

Piękna rzecz, przywołująca nie tylko ludowe motywy, ale całą polską weselną tradycję łącznie z dramatem Wyspiańskiego.
Katarzyna Borowiec (uwolnijmuzyke.pl)

[…] nagle rytmy i melodie wracają na swoje miejsca – płyną z ciał właśnie, z ich potrzeb, ekspresji i współpracy, nie są już obiektami.
Adam Suprynowicz (onet.pl)

Radical Polish Ansambl
RPA to połączenie tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. Sześcioro „ludowych” skrzypków i skrzypaczek oraz grający „na dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki tajemniczego polsko-indyjskiego kompozytora Tadeusza Sielanki.

Być jak Tadeusz Sielanka
Nie od dziś wiadomo, że polski mazurek dotarł swego czasu między innymi do Francji, Włoch, Brazylii, Meksyku, na Azory, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie czy Filipiny. Okazuje się, że w połowie XX wieku dotarł także do Indii, gdzie wszedł w niezwykły mariaż z tradycją klasycznej muzyki hindustańskiej. Blisko 70 lat później dowody tego fascynującego międzykulturowego eksperymentu odkrył w archiwach Biblioteki Publicznej w Delhi polski klarnecista Wacław Zimpel. Rozbudowane, transowe, na poły improwizowane utwory o ewidentnie mazurkowej proweniencji podpisane zostały swojsko brzmiącym nazwiskiem श्री तादेउश शिएलंका (pol. Sri Tadeusz Sielanka).

Kim tak naprawdę był Tadeusz Sielanka? I jak brzmiały jego kosmiczne mazurki? Tymi dwoma pytaniami zajmujemy się od ponad dwóch lat. Odpowiedź na nie stanowić będzie debiutancka płyta RPA.

SKŁAD:
Maciej Filipczuk – skrzypce
Emilia Bolibrzuch – skrzypce
Łucja Siedlik – skrzypce
Maria Stępień – skrzypce
Mateusz Kowalski – skrzypce
Marcin Lorenc– skrzypce
Piotr Gwadera – dżaz
Michał Brzozowy – szeptun

Szczegóły

Data:
21 lutego
Czas:
20:00 - 23:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/204399607277437

Miejsce

Klub Dragon
ul.Zamkowa 3
Poznan, 61-768 PL
+ Google Map