Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pokaz filmu „Sojalizm” / Akademia Miasta. Ekologie relacji

26 października 2019 @ 17:30 - 19:00

59803 image 72665658 2884051094958035 4067391014938083328 o - Pokaz filmu „Sojalizm” / Akademia Miasta. Ekologie relacji

Zapraszamy na kolejne wydarzenie otwarte w ramach kursu Akademia Miasta. Tym razem w Fundacja Malta pokażemy film „Sojalizm” (reż. Stefano Liberti, Enrico Parenti), który pochodzi z tegorocznej selekcji Millennium Docs Against Gravity!

?W jaki sposób rosnący popyt na mięso w przeludnionych Chinach wpływa na lasy deszczowe w Amazonii? Dlaczego i po co brazylijscy farmerzy są wabieni na farmy soi w Mozambiku? Film przedstawia łańcuch produkcji wieprzowiny na światową skalę.

Dowiadujemy się, że w świecie borykającym się ze skutkami zmian klimatu i przeludnieniem kontrola produkcji żywności staje się coraz większym i opłacalnym biznesem prowadzonym przez zaledwie garstkę gigantycznych korporacji.

Ukazując proces przemysłowej produkcji wieprzowiny, począwszy od Chin po Brazylię, Stany Zjednoczone i Mozambik, film uświadamia, jak ogromna koncentracja władzy znajduje się w rękach zachodnich i chińskich firm, które potrafią dziś sterować światową konsumpcją. System masowej produkcji wieprzowiny powstał po koniec lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzony został na cały świat, szczególnie w gęsto zaludnionych krajach. Spowodował nie tylko wyparcie setek małych przedsiębiorców w tej branży, ale przede wszystkim na trwałe zmienił charakter hodowli zwierząt, produkcji żywności i otaczający nas krajobraz.

Obserwujemy, jakie zmiany wywołują w brazylijskich lasach deszczowych ogromne plantacje soi wykorzystywanej jako pasza dla świń. Widzimy, jak działają supertermiczne rzeźnie w Chinach, gdzie w ciągu godziny rzeźnik może zabić 600 świń. Film uświadamia, w jaki sposób ekspansja masowej produkcji wieprzowiny zagraża równowadze społecznej i środowiskowej Ziemi. Ujawnia też katastrofalne konsekwencje dla ludzi i środowiska, jakie wiążą się ze stale rosnącą industrializacją przemysłu spożywczego.

Pokaz filmu odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu „Szkoła widza”, finansowanego z budżetu Miasto Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

***

Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem Fundacji Malta przygotowanym w tym roku przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Tegoroczna edycja jest już czwartą odsłoną programu, który tym razem odbywa się pod hasłem „Ekologie relacji”.

Wizja kryzysu klimatycznego zmienia sposób, w jaki myślimy o miejscu człowieka w świecie, o relacjach międzyludzkich i relacjach z innymi gatunkami. Jest impulsem, który przewraca utarte wyobrażenia na temat gospodarki, stabilnej przyszłości i życia społecznego. Przyroda, wystawiona poza nawias równań ekonomicznych, wraca pod postacią topniejących lodowców, huraganów, pożarów i susz. Planeta, doprowadzona do granic wytrzymałości, grozi załamaniem gospodarczym o niebezpiecznych skutkach. Mimo to nie widać woli globalnych i głębokich zmian ograniczających wpływ człowieka na klimat i biosferę.

Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. Mozaika z pamięci(2018) oraz Kopernik na podsłuchu (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta.

Szczegóły

Data:
26 października 2019
Czas:
17:30 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2303656529899757

Miejsce

Fundacja Malta
ul. Ratajczaka 44
Poznan, 61-728 PL
+ Google Map