Podziel się!

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Podwójne życie | Filozoficzna Środa z Gutek Film

15 maja @ 20:00 - 23:00

34984 image 58420151 10157046457495330 4369580189420617728 o - Podwójne życie | Filozoficzna Środa z Gutek Film
Podziel się!

Filozoficzne Środy to cykl spotkań, odbywających się raz w miesiącu w Kino Muza w Poznaniu. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.

Patronat nad cyklem objął magazyn Filozofuj!

Pokaz przedpremierowy | “PODWÓJNE ŻYCIE”
➡ Środa | 15.05 | godz. 20:00
🎫 Bilety: 18/15/12 zł
Na pokazy przedpremierowe nie przyjmujemy rezerwacji miejsc.

————-

[OPIS FILMU]

“PODWÓJNE ŻYCIE”
reż. Olivier Assayas | Francja 2018 | 108 min.

Uwodzicielski i przewrotny, najnowszy film Oliviera Assayasa („SILS MARIA”, „PERSONAL SHOPPER”) bawi się pojęciem wierności. W „PODWÓJNYM ŻYCIU” dotyczy ono zarówno kilku zdradzających się osób, perwersyjnej relacji fikcji do rzeczywistości, jak również rewolucji technologicznej, która każe nam porzucać stare przyzwyczajenia. W błyskawicznie zmieniającym się świecie e-booki wygryzają papierowe książki, młode kochanki – starzejące się żony, zaś seriale – kinowe fabuły. Nie zmienia się tylko jedno: zawsze najbardziej podnieca nas nowe.

Swoimi bohaterami uczynił Assayas członków paryskiej bohemy, przeżywających właśnie kryzys wieku średniego. Leonard, pisarz snobujący się na bycie offline (Vincent Macaigne), pragnie wydać kolejną powieść, będącą zapisem romansu z pewną aktorką. Jego wydawca, przystojny karierowicz Alain (w tej roli super gwiazda francuskiego kina – Guillaume Canet), odrzuca książkę, bo o wiele bardziej pasjonuje go teraz świat e-booków, a dokładnie atrakcyjna doradczyni do spraw digitalizacji. Alainowi umyka więc, że jego żona, marząca o ambitnej roli serialowa aktorka Selena (fantastyczny, autoironiczny występ Juliette Binoche) spotyka się z pewnym pisarzem, którego partnerka także nie wie o zdradzie, bo jest zbyt zajęta ogarnianiem PR–u prowadzącego podwójne życie polityka…

Na ów splot seksu, kłamstw i literatury, Assayas patrzy z wyrozumiałością i humorem (krytycy podkreślają, że „PODWÓJNE ŻYCIE” to jego najlepsza komedia!), deklarując w jednym z wywiadów: „Staliśmy się takimi moralistami, że zapragnąłem nakręcić film odrobinę niemoralny”. Inspiracją dla tego lekkiego niczym czytnik – i równie pojemnego – komediodramatu jest bez wątpienia seksowne kino mistrza Erica Rohmera. Niektórzy piszą też o podobieństwach do najlepszych filmów Woody’ego Allena – z tym że u Assayasa jest zdecydowanie więcej wina.

————-

[ZWIASTUN]

————-

[GŁOSY PRASY]

“Uwodzicielska satyra z doskonałą Juliette Binoche!”
🗞 Screen International 🗞

“Czarujący i przewrotny. Z każdą minutą bawi coraz bardziej.”
🗞 Indiewire 🗞

“Pełen humoru, ciepły i inteligentny. Patrząc na słowne szermierki bohaterów w „PODWÓJNYM ŻYCIU”, aż chce się dołączyć do dyskusji.”
🗞 Variety 🗞

“Komedia jest tu podszyta rozpaczą, ale i czułością. Reżyser dostarczył kolejnego dowodu, że ma talent do mówienia o poważnych sprawach w lekki sposób.”
🗞 The Hollywood Reporter 🗞

“Unosi się nad tym filmem duch Erica Rohmera.”
🗞 Screen Daily 🗞

“Cudownie rozgadana komedia.”
🗞 Los Angeles Times 🗞

“Niesamowicie inteligentny, podany w świetnym tempie i niepodrabialnie francuski.”
🗞 Film Threat 🗞

“Reżyser „SILS MARIA” potrafi pobudzać i prowokować do myślenia. Wkłada kij w mrowisko, zadaje wiele pytań, rzuca nośnymi hasłami.”
🗞 Movieway 🗞

————-

Spotkania prowadzi: Bartosz Mroczkowski – doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu (2013). Absolwent kierunku filozofia w IF UMK w Toruniu (2011): praca dyplomowa Anty- psychiatria: filozofia i praktyka. Założyciel fundacji i redaktor portalu internetowego „Machina Myśli” (2014-2017). Razem z Krystyną Lamą Szydłowską organizował transdyscyplinarne warsztaty Praktyka kształtowania wiedzy w ruchu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, feministycznych teorii krytycznych, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych. Członek Fundacji Sens Ruchu, gdzie organizował i współorganizował cykl warsztatów Micropolitics and Affects. Collaborative choreographic practices & morning reading sessions. Publikował w „Praktyce Teoretycznej”, „Machinie Myśli”, „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.


Podziel się!

Szczegóły

Data:
15 maja
Czas:
20:00 - 23:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-podwojne-zycie-filozoficzna-sroda-z-gutek-film-50198?id=245111

Miejsce

Kino Muza w Poznaniu
ul. Święty Marcin 30
Poznan, Wielkopolska 61-767
+ Google Map

Podziel się!