Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nostalgia Festival Poznań 2019

14 listopada 2019 @ 18:00 - 16 listopada 2019 @ 21:00

56331 image 71180511 2676765899002190 371780508104785920 o - Nostalgia Festival Poznań 2019

Nostalgia Festival Poznań
14-16.11.2019
www.nostalgiafestival.pl

Festiwal Nostalgia po raz 12. wynurza się z jesiennego horyzontu, aby zatrzymać nas w muzycznym skupieniu. W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy. Zapraszamy między 14 a 16 listopada do Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań na premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego Pianohooligan, Kuba Więcek, Ares Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio. Wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Giya Kancheli w wykonaniu Marcin Murawski …violist i Nino Jvania. W programie także pokazy filmowe, warsztaty muzyki filmowej, spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Komedzie oraz po raz pierwszy na Nostalgii – wystawa fotografii.

** HARMONOGRAM **

14.11.2019, CZWARTEK

18:00 koncert: GIA KANCZELI / MARCIN MURAWSKI I NINO JVANIA, „Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian” – prapremiera bit.ly/NostalgiaKanczeliMiniatury
19:00 koncert: ARES CHADZINIKOLAU, „Komeda: takty i nietakty” – przedpremiera bit.ly/NostalgiaAresChadzinikolau
20:00 wernisaż wystawy „Permanentne odbicia” Raman Tratsiuk bit.ly/PermanentneOdbiciaWernisaż
21:00 Nagranie z koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy bit.ly/NostalgiaStankoScott

15.11.2019, PIĄTEK

18:00 film „Komeda, Komeda”, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk bit.ly/NostalgiaKomedaKomeda
19:00 spotkanie z Ramanem Tratsiukiem wokół wystawy „Permanentne odbicia” bit.ly/PermanentneOdbiciaSpotkanie
20:00 koncert: OLES BROTHERS TRIO, „Komeda Ahead” bit.ly/NostalgiaOlesBrothersTrio

16.11.2019, SOBOTA

16:30 film: „Komeda fabularnie”, Jerzy Kapuściński i Leszek Dawid bit.ly/NostalgiaKapuścińskiLeszek
17:30 „Komeda. A soundtrack for a life”, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy bit.ly/NostalgiaASoundtrackForALife
19:00 koncert: PIOTR „PIANOHOOLIGAN” ORZECHOWSKI, KUBA WIĘCEK, „Komeda Exposed!” – premiera bit.ly/NostalgiaOrzechowskiWięcek

[wydarzenia towarzyszące]
14-16.11.2019
Warsztaty krytyki muzycznej / Nostalgia Festival Poznań 2019, bezpłatne zapisy bit.ly/NostalgiaKrytykaWPraktyce

**

Komeda to jeden z najwybitniejszych i najmniej rozumianych prekursorów polskiego modern jazzu. Jego muzyka stała się w Polsce kultową. Kompozytor ma wielu interpretatorów, którzy nadają jego muzyce nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Na czas Nostalgii, historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Trzy festiwalowe wieczory z muzyką Krzysztofa Komedy rozpocznie prapremierowe wykonanie koncertu „Komeda: takty i nietakty”, w którym Ares Chadzinikolau – poznański wokalista, poeta i pianista – spotyka „świat Komedy” z greek-jazzowym patosem. Drugiego dnia festiwalu muzyka legendy polskiego jazzu ukaże się we współczesnych interpretacjach trójki muzyków, którzy jako pierwsi przełożyli kompozycje Krzysztofa Komedy na wibrafon, kontrabas i perkusję – na nostalgicznej scenie wystąpią Bracia Oleś wraz z Bartoszem Pieszką w repertuarze z płyty „Komeda Ahead”. Finałowym wydarzeniem będzie premierowe wykonanie improwizacji utworów Trzcińskiego na fortepian i saksofon przez pianistę Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i saksofonistę Kubę Więcka. Obaj muzycy mają za sobą już kilka wspólnych projektów, jednak po raz pierwszy spotykają się na Nostalgii, by grać wspólnie Komedę.

Był drugim, po Romanie Polańskim, ojcem „Dziecka Rosemary”, a muzyka filmowa była jego największą miłością. Film jest także ważną częścią programu Nostalgii, dlatego w festiwalowy weekend zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o kompozytorze – „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz „Komeda. A soundtrack for a life” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy, a także pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.

Komeda to wielki człowiek, jego biografia jak jazz pełna jest improwizacji, wyjątkowego nastroju i głębokich uczuć. Na festiwalu spotkają się Jerzy Kapuściński, znany producent filmowy i Leszek Dawid, uznany reżyser, aby po raz pierwszy opowiedzieć o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości kompozytora, który będzie kręcony także w Poznaniu.

Wspominając zeszłoroczny festiwal Nostalgia, raz jeszcze zaprezentujemy twórczość Gii Kanczelego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych kompozytorów gruzińskich. W minionym roku głównym wydarzeniem Nostalgii było wykonanie skomponowanych przez artystę czterech modlitw pod tytułem „Life without Christmas”. W tym roku wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Gii Kanczelego w wykonaniu poznańskiego altowiolinisty Marcina Murawskiego z gruzińską pianistką Nino Jvanią. Będzie to pierwsza na świecie realizacja 18 miniatur tego artysty w wersji na altówkę i fortepian.

Po raz piąty w ramach Nostalgii odbędą się warsztaty „Krytyka w praktyce”, przygotowujące młodych krytyków i recenzentów do pracy przy pisaniu o muzyce, współorganizowane z Fundacją Meakultura. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy pod adresem: zapisy@malta-festival.pl. Rekrutacja trwa do 6 listopada.

Na koncerty w Muzeum Narodowym obowiązywać będą bezpłatne wejściówki – dostępne od 28 października w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Projekcje filmowe oraz spotkanie odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – wstęp wolny.

Szczegóły

Start:
14 listopada 2019 @ 18:00
Koniec:
16 listopada 2019 @ 21:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2386073308155357

Miejsce

Nostalgia Festival Poznań
Ratajczaka 44
Poznan, 61-728 PL
+ Google Map