Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Misja Naamah – deandronizacja

26 września 2019 @ 22:00 - 28 września 2019 @ 23:00

52514 image 69948291 478902729330021 3269696969664102400 o - Misja Naamah – deandronizacja

✤ 26 – 28 września
performance z udziałem widowni
od g. 22:00, 26.09 do g. 23:00, 28.09

✤ 28 września
spektakl
g. 19:00
wstęp wolny

Agata Konarska
Aleksandra Konarska
Nadia Kraińska
Kaja Janiszewska

✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥

Jest rok 2023.

Wyniszczona kataklizmami Ziemia umiera. Wojny, które toczą się na świecie, nie pozostawiają za sobą żywego organizmu.

Znajdujemy się w Europie. A ta, najstabilniejsza klimatycznie, boryka się z kolejnym problemem: zespołem Waffy el Sadr. Postpatriarchalna choroba psychiczna dziesiątkuje społeczeństwo. Schorzenie – wynik tysięcy lat trwania w błędnym przekonaniu o samczej wyższości – dotyczy mężczyzn, którzy stają się skrajnie agresywni. To globalne zagrożenie.
Jedynym wyjściem jest ucieczka z Ziemi.

Taurobolium, radykalna feministyczna partia, stojąca u władzy, realizuje plan powrotu na Wenus. Naukowczynie opatentowały ludzką partenogenezę (rozmnażanie bezpłciowe), okiełznały warunki atmosferyczne na planecie Miłości, dostosowały kosmiczną architekturę do potrzeb samic, opracowały innowacyjną terapię rehabilitacyjną dla kosmicznych emigrantek i stworzyły doskonały, bioróżnorodny ekosystem. Wenus przyjęła już część nowych mieszkanek.

Ostatnim zadaniem, któremu muszą sprostać kobiety, jest uratowanie dorobku kulturowego. Jednak na Arce Naamah jest miejsce tylko dla samic, dlatego sztuka, która zostanie uratowana, jako kolebka nowej cywilizacji wenusjańskiej, musi być stworzona przez kobiety, pozbawiona pierwiastka patriarchalnego.

Zespół czterech artystek, powołany przez Taurobolium, ma za zadanie stworzyć nową, pozbawioną pierwiastka patriarchalnego sztukę. Mają 48 godzin na stworzenie nowej definicji teatru, sztuki wizualnej, muzyki, literatury. Zamknięte w tym czasie w laboratorium na statku kosmicznym „Pawilon – Saraswati”, gdzieś w zachodniej Polsce, będą musiały osiągnąć cel – stworzyć widowisko kobiecej, antypatriarchalnej performatywności, które stanie się doświadczalną encyklopedią wiedzy na temat kultury.

Partia nie ma złudzeń: to jedno z trudniejszych zadań, przed jakimi staje nowa cywilizacja. Toczy się walka o metafizykę przyszłości.

Artystki mają dostęp do wszelkich możliwych środków oraz pomocy społeczeństwa. To my, wszystkie siostry, musimy wspólnie podołać temu zadaniu i ocalić kulturę dla przyszłych pokoleń.

Jeśli misja się nie powiedzie, sztuka nigdy nie pojawi się na Wenus.

✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥✥

Siostry!
Okręt Saraswati misji kosmicznej Namaah wzywa Was do uczestnictwa w procesie tworzenia nowej wenusjańskiej, antypatriarchalnej sztuki. W dzisiejszych czasach musimy wykorzystać naszą wspólną kreatywność i twórczą moc. Musimy mieć w sobie odwagę do otwarcia nowej ery.

26.09 22:00- 00:30
░D░e░a░n░d░r░o░n░i░z░a░c░j░a░ ░p░r░y░n░c░y░p░i░a░

Debata na temat patriarchalnych elementów w sztuce, ustalenia ram nowej sztuki, możliwych do użycia tematów, form i materiałów i ich historycznego uzasadnienia. Ma na celu nakreślić podstawowe ramy formalne, oraz wyznaczyć cele i przebieg poszczególnych eksperymentów.

27.09 1:00- 9:00
░M░a░p░a░

Zapraszamy na wspólne stworzenie mapy myśli, symboli i nazwisk kobiet, których twórczość będzie bazą do naszej dalszej pracy. W czasie wspólnej nocy stworzymy- instalacje matrycę- będąca efektem naszej debaty.

27.09 9:30- 13:00
░b░l░o░k░ ░v░i░d░e░o░

27.09 13:00- 15:00
░Z░a░s░t░o░s░o░w░a░n░i░e░ ░k░r░ę░g░ó░w░

Odtańczmy razem planetarny taniec w kręgu, by w ostatnim geście pożegnania połączyć się z Ziemią i otworzyć na zapraszającą nas kosmiczną energię. Będziemy wirować nad łączącymi nas z mocą żywiołów kręgami z obrazów Hildegardy z Bingen według choreograficznych instrukcji Ann Halprin.

27.09 15:00-18:00
░S░k░ó░r░a░ ░d░u░s░z░y░

Zdobienie ciała i wyrażanie najgłębszych rozterek duszy strojem od zawsze towarzyszyło kobietom, w czasach ucisku, gdy pozostałe formy sztuki zostały im brutalnie odebrane przez patriarachat. Warsztat “Skóra duszy” pozwoli Wam wejść w kontakt z wizualnością Waszej najgłębszej jaźni i w oparciu o narzędzia plemiennych projektantek stworzyć odzienie dla Waszego ciała, które będzie jej prawdziwym wyrazem.

27.09 18:00-22:00
░P░o░m░i░a░r░ ░S░n░u░

Warsztat “pomiar snu”, to eksperymentalne działanie, w trakcie, którego wyśnimy wspólny sen, w przestrzeni naszego statku. Zebrane z naszej podświadomości historie i obrazy staną się bazą nowej literatury, muzyki, choreografii i sztuk wizualnych.

27.09 22:30- 1:00
░B░a░d░a░n░i░e░ ░M░u░z░y░k░i░

Dołączcie do “badania dźwięku”. Stworzymy zupełnie nową muzykę, pozbawioną wszelkich znanych Wam ograniczeń, norm i skal. Wsłuchamy się w dźwiękowe możliwości otaczającej nas przestrzeni, odnajdziemy wspólny, naturalny rytm i wykreujemy brzmienie przyszłości.

28.09 1:00-4:00
░S░y░m░u░l░a░c░j░a░ ░C░h░o░r░e░o░g░r░a░f░i░c░z░n░a░

Warsztat “symulacja choreograficzna” to aktywna, cielesna podróż poprzez tańce najwybitniejszych choreografek XIX, XX i XXI wieku. Natchniemy nasze ciała i umysły by stworzyć wspólny, wypływający z naszej kolektywnej mądrości, ruch.

28.09 4:00-7:30
░P░o░m░i░a░r░ ░S░n░u░

Warsztat “pomiar snu”, to eksperymentalne działanie, w trakcie, którego wyśnimy wspólny sen, w przestrzeni naszego statku. Zebrane z naszej podświadomości historie i obrazy staną się bazą nowej literatury, muzyki, choreografii i sztuk wizualnych.

28.09 8:30- 11:00
░G░ł░o░s░y░

Głos jest najpierwotniejszą i najczystszą formą ekspresji wszystkich ziemskich zwierząt. Daje o sobie znać w godowych śpiewach ptaków, ryku lwicy i niesłyszalnych ludzkim uchem dialogach mrówek. Poza mową nasz głos może być równie wolny i otwarty na wszelkie rejestry, których nie ogarnia nasza zamknięta w cywilizacyjnych okowach wyobraźnia. Usłyszmy go.

28.09 10:30-13:30
░R░o░z░b░i░ó░r░ ░W░i░z░u░a░l░n░o░ś░c░i░

Kobiety z plemienia Ndembu w dniu przekroczenia progu kobiecości, kolektywnie budują świętą przestrzeń, w której ma dokonać się przejście wtajemniczanej. W dniu naszego transferu z rzeczywistości Ziemskiej do Wenusjańskiej potrzebujemy własnego rytuału stwarzania bezpiecznej przestrzeni dla naszej transformacji. W czasie warsztatu ” rozbiór wizualności” zbudujmy ją w nowej, kobiecej estetyce pod matronatem wielkich artystek, wolne od zgnilizny martwych wieków.

28.09 14:00-17:00
░T░e░s░t░ ░L░i░t░e░r░a░t░u░r░y░

“Kobiecy krąg nowej mitologii” to warsztaty, w trakcie, których we wspólnym kole będziemy opowiadać nasze autorskie i natchnione historie o powstaniu świata, natury, człowieka…Wyobraźcie sobie mitologię przyszłości, którą chciałybyście przekazać swoim córkom i wnuczkom. Każdy pomysł, temat, anegdota to cenny dar na naszym siostrzanym spotkaniu.
Wydarzenie organizowane w ramach Open Call Manifesty Przyszłości.

Szczegóły

Start:
26 września 2019 @ 22:00
Koniec:
28 września 2019 @ 23:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1133048740418688

Miejsce

Pawilon
ul. Ewangelicka 1
Poznan, 61-856 PL
+ Google Map