Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Matthias i Maxime | Filozoficzna Środa z Gutek Film

19 lutego @ 20:00 - 23:00

74475 image 83156036 10157817981905330 8162536125722787840 o - Matthias i Maxime | Filozoficzna Środa z Gutek Film

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna… Zapraszamy na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Xaviera Dolana!

Filozoficzne Środy to cykl spotkań, odbywających się raz w miesiącu w Kino Muza w Poznaniu. Każde spotkanie składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.

Patronat nad cyklem objął magazyn Filozofuj!

————-

[TERMINARZ PROJEKCJI]

➡ Środa | 19.02 | godz. 20:00
🎫 https://tinyurl.com/Matthias-i-Maxime

————-

[OPIS FILMU]

”MATTHIAS I MAXIME”
reż. Xavier Dolan | Kanada, 2019 | 119 min.

”MATTHIAS I MAXIME” zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Opowiedziany w delikatnych pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Tom Odell, Florence+The Machine, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost.

Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime’a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias (Gabriel D’Almeida Fritas), początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

Dolan jest mistrzem pozornie banalnych scen, w których kryją się sięgające zenitu emocje i rozsadzające rutynę dramaty. Ma doskonały słuch do nastroju i jak nikt czuje ducha czasu. Jego bohaterowie jeszcze pamiętają treść ”Harry’ego Pottera” i ”Dragon Ball”, ale już oglądają ”Inwazję barbarzyńców” – kultowy film o grupie wiekowych przyjaciół. Zawieszeni pomiędzy dzieciństwem i dorosłością, przeczuwają, że nigdy nie będzie lepszej okazji, żeby ryzykując wszystko, powiedzieć: ”Kocham”.

————-

[ZWIASTUN]

Spotkania prowadzi: dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, vloger (”Widma Marca”) doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, wykładowca UAP, redaktor ”Czasu Kultury”, współpracuje z centrum kultury ”Pawilon” w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, posthumanizmu oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki “Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015).

Szczegóły

Data:
19 lutego
Czas:
20:00 - 23:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://tinyurl.com/Matthias-i-Maxime

Miejsce

Kino Muza w Poznaniu
ul. Święty Marcin 30
Poznan, Wielkopolska 61-767
+ Google Map