Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Europejski Dzień Kina Artystycznego – w Kinie Pałacowym

13 października 2019 @ 12:00 - 22:10

56164 image 70903086 2608986932526453 6485848663653351424 o - Europejski Dzień Kina Artystycznego - w Kinie Pałacowym

Kolejna edycja EDKA przed nami. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw europejskich filmów.

? Harmonogram:

? g. 12 | PORANEK DLA DZIECI: GORDON I PADDY

Pięknie animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. Czy ich spryt i rozwaga wystarczą, by rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę?

Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – „Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?

Język: polski dubbing
GORDON I PADDY, reż. Linda Hambäck, Szwecja, 2017, 65′, 4+

? g. 13.30 | SYNONIMY

Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida.

Film opowiada historię młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i narodzić się na nowo. „Synonimy” to angażująca, z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.

Język: francuski, hebrajski, angielski z polskimi napisami
SYNONIMY, reż. Nadav Lapid, Francja, Izrael, Niemcy 2018, 123′

? g. 16 | PORTRET KOBIETY W OGNIU – PRZEDPREMIERA

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą – przekonuje najpiękniejsza love story roku, „Portret kobiety w ogniu”. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.

Język: francuski z polskimi napisami
PORTRET KOBIETY W OGNIU, reż. Céline Sciamma, Francja, 2019, 119′

? g. 18.15 | SORRY WE MISSED YOU – PRZEDPREMIERA

Najnowsza produkcja Kena Loacha, która walczyła o Złotą Palmę w tegorocznym konkursie na miesiąc przed polską premierą!

Ricky i jego rodzina zmagają się z długami od kryzysu finansowego w 2008 roku. Okazja do odzyskania odrobiny niezależności pojawia się wraz z nowym vanem i możliwością zostania franczyzobiorcą jako samozatrudniony kurier. Dla Rickiego to ciężka praca, a jego żona nie ma lżej. W nowych okolicznościach ich relacja zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Język: angielski z polskimi napisami

SORRY WE MISSED YOU, reż. Ken Loach, Belgia, Francja, Wielka Brytania, 2019, 100′

? g. 20.15 | BOŻE CIAŁO

Nagrodzony w Wenecji i na festiwalu w Gdyni najnowszy film Jana Komasy – premierowo

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Daniela, wychowanka w ośrodku poprawczym, który marzy o byciu księdzem. Gdy zostaje warunkowo zwolniony i oddelegowany do pracy w zakładzie stolarskim zamiast tego udaje się do pobliskiej parafii i tam, podszywając się pod duchownego, zaczyna pełnić posługę kapłańską.

Język: polski

BOŻE CIAŁO, reż. Jan Komasa, Polska, 2019, 115’

Szczegóły

Data:
13 października 2019
Czas:
12:00 - 22:10
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.bilety24.pl/szukaj?search=edka&submit&city=Wszystkie&data_from&data_to&category=0&type=index

Miejsce

Kino Pałacowe
Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82
Poznan, 61-809 PL
+ Google Map