Reklama

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dlaczego w kapitalizmie opłaca się śmiecić?

11 stycznia @ 17:00 - 19:00

19659 image 49336119 459757557887109 58409369087246336 o - Dlaczego w kapitalizmie opłaca się śmiecić?

Celem wystąpienia jest pokazanie w jaki sposób zjawisko odpadów i śmieci jest ściśle związane z rdzeniem systemu kapitalistycznego. System ten opiera się na kilku filarach, jednym z najważniejszych jest niekończąca się akumulacja kapitału dla niego samego, jest z kolei możliwe dzięki temu, że system kapitalistyczny opiera swój rozwój o zasadę „taniości”.
Co to oznacza? Kapitalizm jest możliwy, o ile zapewni sobie dostęp do taniej natury, taniej pracy, tanich surowców i w interesującym nas przykładzie tanich odpadów i śmieci. Owa „taniość” oznacza wbudowaną w system zasadę niepłacenia za pełne koszty rozwoju. Praca, natura, śmiecenie są tanie, gdyż systemowo wytworzono możliwość ucieczki od pełnych kosztów i odpowiedzialności.

Andrzej W. Nowak, dr hab., prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Pracownik Instytutu Filozofii UAM

Interesuje się problematyką z zakresu ontologii w tym ontologii społecznej społecznej, studiów nad nauką oraz socjologią wiedzy. Popularyzator na gruncie polskim teorii nowoczesnego systemu – świata Immanuela Wallersteina, szczególnie zainteresowany studiami nad półperyferyjnością.
Ważną częścią jego zainteresowań jest badanie kontrowersji naukowo-społecznych. Próbuje łączyć ontologiczną wrażliwość posthumanizmu z prometejską obietnicą nowoczesności i Oświecenia.
Autor książek: “Wyobraźnia ontologiczna” i “Podmiot, system, nowoczesność”, kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz współautor wraz z K. Abriszewskim i M. Wróblewskim książki “Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo – społecznych”. Aktywny uczestnik życia naukowego i publicznego, okazjonalnie publicysta, obecny także w blogosferze.

Szczegóły

Data:
11 stycznia
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2217297378558747

Miejsce

Po-Dzielnia
Ul. Głogowska 27
Poznan, PL
+ Google Map
data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"