Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Atomos”, reż E. Szumska, chor J. Orlik, grupa Nowi w Nowym

17 lutego @ 18:30 - 19:30

77500 image 84346911 2346333655658696 5917561457452515328 n - „Atomos”, reż E. Szumska, chor J. Orlik, grupa Nowi w Nowym

Spektakl dla dzieci starszych, młodzieży młodszej i wszystkich dorosłych, którzy nie boją się trudnych tematów!
To prosta historia. Najpierw był Atom. Potem bardzo mądrzy panowie rozbili Atom. I zbudowali bombę. Był również Zły Generał. I bardzo bogaci panowie, którzy bardzo pragnęli wojny…
To bardzo prosta historia. Wydarzyła się naprawdę.
„Atomos” – spektakl na motywach opowieści „Generał i bomba” z książki „Trzy opowieści” Umberto Eco. W rolę atomów, ludzi, mądrych i bogatych panów wcielają się aktorzy grupy teatralnej Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. Zapraszamy widzów Małych i Dużych!!!

Spektakl tłumaczony będzie na polski język migowy.
Zajęcia teatralne w „Przylesiu” prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury Zamek, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu ‘Teatr powszechny” pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.
Twórcą choreografii spektaklu „Atomos” jest Janusz Orlik – jeden z czołowych polskich tancerzy i choreografów. Orlik, absolwent warszawskiej szkoły baletowej, studia ukończył w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Występował w wielu teatrach na świecie, współpracował z wieloma grupami i choreografami (m.in.: Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent). Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Tworzy również własne prace choreograficzne (za które zebrał sporo laurów!) oraz prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011 i 2018.

Ewa Szumska – reżyseria, współpraca choreograficzna, scenariusz
Janusz Orlik – choreografia, opracowanie muzyczne, współpraca reżyserska
Hanna Rynowiecka – opieka terapeutyczna
Mariusz Adamski – światła, projekcje
Agnieszka Gierach – kostiumy
Eunika Lech – tłumaczenie na polski język migowy
występują: Lidia Piskorska, Magdalena Szalbierz, Mariusz Józefiak, Arkadiusz Żmijewski, Jarosław Kubiak, Daniel Laskowski, Piotr Roszak

[piosenka „Aria dla Generała”: Ewa Szumska – tekst i muzyka, Joanna Piech-Sławecka – muzyka i akompaniament]
Produkcja: Centrum Kultury Zamek z Poznaniu (premiera: grudzień 2019r.)

Scenariusz na motywach opowiadania „Generał i bomba” ze zbioru „Trzy opowieści” Umberto Eco. W przedstawieniu oprócz fragmentów tego utworu, wykorzystano także cytaty z: „Pan raczy żartować Panie Feynman” Richarda Feynmana oraz „Człowiek i stonoga” Anny Świrszczyńskiej.

Spektakl polecany dla widzów od 8 roku życia.

Spektakl przygotowany i prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– liczba miejsc/uczestników: 200 miejsc
– dla kogo: dzieci starsze, młodzież młodsza i dorośli, którzy nie boją się trudnych tematów ( 8+),
– miejsca siedzące, miejsca dla osób poruszających się na wózkach – w pierwszym rzędzie,
– informacja o biletach: 15 zł (normalne), 10 zł (ulgowe) oraz standardowo: bilety dla OzN potrzebujących asysty w kasie CK ZAMEK, CIK, na www.ckzamek.pl i bilety24.pl,
– tłumaczenie na PJM,
– osoby z niepełnosprawnością wzroku potrzebujące asysty proszone są o kontakt przynajmniej 2 dni przed premierą spektaklu: mailowo: a.pawlowska@ckzamek.pl, lub telefonicznie: 61 64 65 254.

Zdjęcie towarzyszące zapowiedzi spektaklu jest kolażem dwunastu portretów twórców i aktorów występujących w „Atomos”. Małe kwadratowe fotografie ustawione są w 4 rzędach i 3 kolumnach, na każdym z nich uwieczniona jest głowa jednej osoby. Niektóre twarze przybrały minę śmieszną, inne radosną, jeszcze inne poważną. Każda z osób trzyma przytkniętą do oka lupę powiększającą; mężczyzna w lewym dolnym rogu (Mariusz – twórca świateł i projekcji) zamiast przez lupę, patrzy przez obiektyw aparatu.

17.02. g. 18.30 Sala Wielka
bilety: 15 zł (n), 10 zł (u)

Szczegóły

Data:
17 lutego
Czas:
18:30 - 19:30
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://zamekpoznan.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/281535

Miejsce

Teatr powszechny – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Święty Marcin 80/82
Poznan, 61-809 PL
+ Google Map