Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Artur Banaszkiewicz DROGA KRZYŻOWA – komentarz autorski

2 listopada 2019 @ 20:00 - 22:00

Darmowy
Droga Krzyżowa w Kościele pw. Św. Rodziny fot. mat. pras.

Utwór przeznaczony na zespół smyczkowy, zatytułowany “Doga Krzyżowa” jest próba muzycznej ilustracji 14 stacji, upamiętniających, zgodnie z tradycja katolicka, drogę na śmierć oraz złożenie do grobu Jezusa Chrystusa. Całość poprzedza Prolog, a kończy Epilog, symbolizujący Zmartwychwstanie Pańskie.

Kompozycja posiada formę passacaglii, czyli wariacji osnutych na ostinatowym, powtarzającym się 16 – dźwiękowym, chromatycznym motywie, prezentowanym w czystej postaci już w Prologu, na samym początku utworu.

Poszczególne stacje oraz Prolog w teoretycznym założeniu trwają dokładnie po 2 min. każda, Epilog zaś 3, co łącznie daje nam 33 min. muzycznej materii utworu, symbolizującej długość życia Jezusa Chrystusa. Pomiędzy stacjami pojawi się słowo, w formie komentarza, wygłaszane przez specjalnie zaproszonego do udziału w koncercie lektora.

Stacje opisujące niesiony przez Jezusa krzyż (trzy upadki, pomoc Szymona Cyrenejczyka), a także przybicie do krzyża, cechuje emocjonalne napięcie, wielka siła dramatycznego wyrazu, ostre i cierpkie  dysonansowe współbrzmienia, symbolizujące cierpienie i mękę Panska. Kontrastujące z nimi stacje przedstawiające m. in. spotkanie z Matka, z Weronika, czy płaczącymi niewiastami, kontrapunktują pierwiastkiem lirycznym, tonalnymi zwrotami harmonicznymi, pojawieniem się tradycyjnie pojmowanej melodii.

W przebiegu utworu cytowane są dwie polskie pieśni wielkopostne:
1) “Serce Jezusa” w stacji X, której melos początkowo poszarpany, a w konsekwencji zanikający, symbolizuje obnażenie Chrystusa z szat;
2) “Krzyżu, mój krzyżu”, w stacji XIII, gdzie permanentnie opadająca o pól tonu linia melodyczna pieśni aż do oktawy w dol, symbolizuje zdjęcie ciała martwego Jezusa z krzyża.

Całość wieńczy Epilog, utrzymany w bardzo podniosłym charakterze, uroczystym,  wręcz heroicznym nastroju, zawierający cytaty motywów dziel Bacha, Haendla, czy Mahlera, których genialne dzieła, zakorzenione w naszej świadomości, europejskiej tradycji i kulturze muzycznej, jednoznacznie kojarzą się ze Zmartwychwstaniem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Szczegóły

Data:
2 listopada 2019
Czas:
20:00 - 22:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Kościół pw. Św. Rodziny
ul. Promienista 131
Poznań, Wielkopolska 60-141 Polska
+ Google Map