Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

A co wyście myślały? / spotkanie z A. Pajączkowską i A. Zbroją

21 listopada 2019 @ 18:00 - 19:30

58745 image 72475167 10156977547888026 5468544685607747584 o - A co wyście myślały? / spotkanie z A. Pajączkowską i A. Zbroją

“A CO WYŚCIE MYŚLAŁY? SPOTKANIA Z KOBIETAMI Z MAZOWIECKICH WSI”.
SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ PAJĄCZKOWSKĄ I ALEKSANDRĄ ZBROJĄ
Prowadzenie: Bartek Lis
21.11.2019 g. 18 CK ZAMEK – Scena Nowa / bilety: 2 zł
współpraca: Wydawnictwo Poznańskie

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.
Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? /opis wydawcy/

AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA (ur. 1986) – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. Trzy miesiące temu ukazała się jej druga książka „Wędrowny zakład fotograficzny”.

ALEKSANDRA ZBROJA – autorka, redaktorka, historyczka sztuki i doktorantka bez happy endu, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Pracuje w „Dużym Formacie”, dodatku reporterskim do „Gazety Wyborczej”, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”. Zawodowo najbardziej interesują ją tematy związane z granicami, jakie człowiekowi stawia jego ciało, a więc choroba i wszelkie wyzwania, które rzuca chorującemu. Pisała o opiece paliatywnej w Polsce, o życiu po raku, o zaburzeniach psychicznych, w tym zaburzeniach odżywiania, o geriatrii, o wenerologii, kobietach żyjących z HIV, matkach z padaczką. Obecnie przygotowuje książkę non-fiction o dzieciach alkoholików, w szczególności o relacji ze swoim ojcem alkoholikiem, który zmarł wskutek choroby.

BARTEK LIS – socjolog, animator kultury, edukator, kurator projektów społecznych, badacz jakościowy (doktor nauk społecznych). Koordynator projektów społecznych w Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Autor książki „Gejowskie (nie)męskości”, publikuje teksty z zakresu studiów nad męskościami, seksualności, animacji kulturowej oraz edukacji poprzez sztukę. Projektuje działania oparte na mikrohistoriach, które włączają zróżnicowane grupy („Zamek OTWARTY”, „Małe Historie”, „Nie widać”).

Szczegóły

Data:
21 listopada 2019
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://zamekpoznan.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/271033/ref/b24_zamekpoznan/lang

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
Poznan, 61-809 PL
+ Google Map