czwartek, 28 marca, 2024

Wielkopolska: Rusza pierwsza instalacja na wodór!

Pionierskie pozwolenie otrzymała Firma ZE PAK S.A. otrzymała pierwsze w Wielkopolsce, a prawdopodobnie także w Polsce, pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. Podpisał je Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Gratuluję naszemu pionierowi podjęcia działań w tym zakresie i trzymam kciuki za szybką realizację wodorowych planów – mówi Jacek Bogusławski. – Zawsze jest tak, że innowacyjne zmiany wielokrotnie przyspieszają, gdy pojawia się pierwsza realizacja. To taki żywy dowód, że można. Wodór to nasza przyszłość energetyczna. Mamy szansę dogonić inne kraje, które wodór wykorzystują w życiu codziennym. Jechałem już na rowerze wodorowym i chciałbym nim pojechać jak najszybciej drogami Wielkopolski.

Zielona transformacja jest jednym z priorytetowych działań Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który stawia na czystą energię wodorową i odnawialne źródła energii. Samorząd prowadzi szereg działań w tym zakresie w różnych środowiskach: w 2019 roku została powołana Platforma Wodorowa, która jest organem opiniotwórczym w kwestiach prowadzenia polityki gospodarczej w obrębie technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wodorowych, która skupia m.in. przedstawicieli świata nauki, samorządu, czy biznesu.

Ważnym krokiem w procesie energetycznej transformacji wielkopolski było tegoroczne podpisanie przez przedstawicieli największych uczelni, samorządów i przedsiębiorstw deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.
– To co wyróżnia wielkopolską inicjatywę na tle istniejących w Polsce dolin jest to, że powstała oddolnie, w duchu pracy organicznej, a nie w wyniku odgórnych, rządowych decyzji podkreśla Jacek Bogusławski.

Samorząd Wielkopolski od lat realizuje działania promocyjne i edukacyjne w dziedzinie wodoru. Szereg konferencji naukowych dla przedstawicieli różnych branż, konkursy dla dzieci, młodzieży i studentów, czy promowanie wielkopolskich dokonań wodorowych na międzynarodowych targach – to tylko niektóre z prowadzonych działań.

– Jednym z najważniejszych zadań, jakie przed nami stoi, jest wytłumaczenie ludziom, że wodór jest bezpieczny, dlatego edukujemy np. poprzez patronaty nad klasami wodorowymi w wielkopolskich szkołach – wylicza członek zarządu województwa. – Dorosłym tłumaczymy, że wodór jest bezpieczniejszy niż gaz, którym tankujemy nasze pojazdy i obalamy mity dotyczące sterowca Hindenburg, do katastrofy którego doprowadziła iskra elektryczna, a nie sam wodór.

W maju 2022 roku samorząd zorganizuje z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi pierwsze Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych. Wydarzenie będzie platformą wymiany wiedzy podczas konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań poświęconych nisko- i zeroemisyjnej gospodarce, na której mają zostać zaprezentowane technologie przydatne w życiu codziennym, w gospodarstwach domowych.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki wysiłkom samorządu Wielkopolska ma realną szansę stać się krajowym liderem transformacji klimatycznych i nowoczesnych technologii energetycznych.

Źródło: mat. pras.
Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Rusza pierwsza instalacja na wodór!