Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Punkty szczepień już są!

Pierwsza faza naboru do Narodowego Programu Szczepień zakończona – 90 proc. Wielkopolan będzie miało punkt szczepień blisko domu. Teraz NFZ ogłosił nabór uzupełniający.

Nabór dotyczy gmin, z których do tej pory nie zgłosiły się żadne placówki oraz tych, gdzie liczba punktów szczepień byłaby niewystarczająca. Wnioski przychodnie POZ, szpitale, gabinety i poradnie mogą składać do 22 grudnia do północy.

– Pierwszy nabór został rozstrzygnięty w czwartek – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy WOW NFZ. – Wyłoniono w nim placówki, które zapewniają dostęp do szczepień dla ponad 90 procent populacji. W trosce o zapewnienie dostępu do szczepień blisko miejsca zamieszkania dla wszystkich mieszkańców, ogłosiliśmy nabór uzupełniający. Wnioski można przesyłać do 22 grudnia.

Dla przedstawicieli podmiotów zainteresowanych szczepieniami przeciwko Sars-Cov-2 NFZ przygotował konsultacje, z którym można skorzystać do wtorku 22 grudnia do godziny 18.
– Nasi konsultanci będą pełnić dyżury: w sobotę od godz. 8 do 15 oraz w poniedziałek i wtorek od godz. 8 do 18. Dzwonić można pod numer 500-285-093 – mówi Marta Żbikowska-Cieśla. – Z kolei dla wszystkich zainteresowanych Narodowym Programem Szczepień i chcących uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jego temat – uruchomiona została ogólnopolska infolinia. Dodzwonić można się na nią pod numerem telefonu 989. Połączenie jest bezpłatne, a infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Dodatkowe wnioski powinny zostać rozpatrzone do 24 grudnia. Nabór uzupełniający jest prowadzony jedynie w konkretnych gminach, w których w tym momencie nie ma jeszcze punktów szczepień albo ich liczba jest niewystarczająca.

Kto może się zgłaszać? Główne kryteria nie uległy zmianie. Podmioty nadal zgłaszają gotowość do prowadzenia szczepień przez pięć dni w tygodniu i wykonania co najmniej 180 szczepień przez jeden zespół tygodniowo. Kryteria te nie dotyczą placówek POZ, które same określają, ile szczepionek są w stanie podać pacjentom w ciągu tygodnia. Do Narodowego Programu Szczepień, oprócz praktyk POZ, mogą zgłaszać się szpitale, gabinety czy poradnie specjalistyczne.

Podmiot, który prowadzi szczepienia, nie musi mieć siedziby w gminie, dla której gotowość zgłasza. Finalnie musi jednak utworzyć punkt i szczepić na jej terenie.

Realizatorami programu szczepień nie muszą być placówki posiadające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do programu mogą zgłosić się także prywatne podmioty medyczne.

Jak przypomina NFZ, że szczepienia populacyjne przeciwko covid-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień będą bezpłatne. Obejmą wszystkich chętnych, w tym ozdrowieńców. Placówki, które zgłoszą się do programu otrzymają wynagrodzenia za każde szczepienie, wysokości od 61,24 zł do 95,70 zł za wykonanie szczepienia.

NFZ

Strona głównaPoznańWielkopolska: Punkty szczepień już są!