piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Prawie dwa tysiące interwencji strażaków z powodu silnego wiatru!

Przewrócone drzewa na torach i drogach, spóźnione pociągi, brak prądu, zamknięte Nowe Zoo i opóźnione loty na Ławicy. To efekty wichury, która przeszła nad Poznaniem i Wielkopolską. Strażacy do 20.30 interweniowali 1849 razy, a w samym Poznaniu – ponad 300 razy.

Działania strażaków polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów z dróg i torów, pomocy przy oraz zabezpieczaniu uszkodzonych i zerwanych dachów.
“Silny wiatr nie oszczędził także samych budynków, gdzie doszło do kilku uszkodzeń dachów i opierzenia budynków” – poinformowała Miejska Komenda PSP w Poznaniu. – “Na skutek zaniku prądu strażacy musieli także zabezpieczyć zasilanie w energię elektryczną jedno z mieszkań, gdzie przebywała osoba podłączona do respiratora. W chwili obecnej strażacy zawodowi oraz Ochotnicy starają się jak najszybciej wszelkie zagrożenia związane ze skutkami nawałnicy. Na całe szczęście, na chwilę obecną, nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych”.

Wiatr zerwał dach z wiaty na osiedlu Tysiąclecia, która spadła na zaparkowane tam samochody, uszkadzając je. Na osiedlu Sobieskiego z kolei drzewo przewróciło się na zaparkowany pod nim samochód. Nowe Zoo ewakuowało zwiedzających ze względów bezpieczeństwa – to teren mocno zadrzewiony. Także Wielkopolski Park Narodowy na swoim Facebooku opublikował ostrzeżenie przed spacerami na terenach parku ze względu na wichurę.

Nasz Użytkownik, pan Wojciech zwrócił uwagę na trasę PST, która jest na razie nieprzejezdna z powodu zderzenia tramwajów, a nie wiatru. “Ale nie wiadomo czy usunięcie skutków tego wypadku pozwoli na uruchomienie trasy” – napisał do nas pan Wojciech – “bowiem na estakadzie w stronę centrum ułamane gałęzie są w osi torów, a przechodząc obok słychać łamanie się kolejnych gałęzi”.

Ponad 50 tysięcy osób w regionie nie ma też prądu. Problem dotyczy głównie zachodniej części regionu: w okolicach Leszna i Kościana, ale także wokół Gniezna i Wrześni. Strażacy pomagają przy usuwaniu uszkodzeń linii, awarie są na bieżąco usuwane, a dostęp do energii elektrycznej przywracany.

Znacznie gorzej jest z awariami komunikacyjnymi: drzewa blokujące tory kolejowe są przyczyną kilkugodzinnych spóźnień, zwłaszcza pociągów jadących z północy i zachodu, gdzie wiało najsilniej. Ale problemem są także uszkodzone i zerwane rogatki, między innymi w Palędziu i Dopiewie.

Zwalone drzewo na torach pod Stargardem drzewo zablokowało ruch od strony Szczecina i Świnoujścia. Utrudnienia są też na trasie – Zbąszynek, powalone drzewa usuwano też z trasy między Kołobrzegiem a Gryficami, co spowodowało spóźnienia pociągów jadących z tamtego kierunku. Opóźnione są także pociągi jadące z Dolnego Śląska, Pomorza i Pomorza Zachodniego. województwa lubuskiego i opolskiego – nawet o 50 minut.

była dziś regionem szczególnie doświadczonym przez żywioł – więcej interwencji w Polsce odnotowano jedynie w województwie dolnośląskim – tam było ich 2079, a w całym kraju 9693. Śmierć poniosły 4 osoby, wszystkie w województwie dolnośląskim, a 13 zostało rannych.

Strona głównaPoznańWielkopolska: Prawie dwa tysiące interwencji strażaków z powodu silnego wiatru!