piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Pacjenci z podejrzeniem nowotworu rezygnują z leczenia? NFZ alarmuje

Od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze w Wielkopolsce wydali więcej kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) niż w analogicznym okresie lat 2019-20. Ale analizy wielkopolskiego oddziału NFZ wskazują, że część osób nie podjęła leczenia.

W 2020 i 2021 r. spadła liczba pacjentów leczonych onkologicznie w szpitalach, w porównaniu do 2019 r. – wynika z opracowania przygotowanego przez wielkopolski NFZ. Gdyby spojrzeć na okres od stycznia do końca sierpnia, wynika z niego, że w 2019 r., jeszcze przed pandemią covid-19, hospitalizowanych z powodu nowotworów było 36 tys. pacjentów. W tym samym okresie w roku 2020 i 2021 liczba ta wynosiła 30 tys. Przez cały 2019 r. odnotowano 51,4 tys. chorych leczonych onkologicznie w szpitalach, ale już w roku 2020 było ich tylko 42,4 tys.

Powodem nie jest mniejsza liczba rozpoznań. Przeciwnie: od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze wydali 16 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). To o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 22 proc. więcej niż w 2020 r.

– Niezależnie od tego, czy nowotwór zdiagnozowano niedawno, czy też chory jest leczony już od jakiegoś czasu, apelujemy do pacjentów, by nie zwlekali z terapią – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. – W przypadku chorób onkologicznych czas liczy się szczególnie. Cenny jest każdy dzień i nie można pozwolić sobie na zaniedbanie lub rezygnację z leczenia. W rzeczywistości pandemii covid-19 niezwykle ważne było dla nas zachowanie ciągłości leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego też na żadnym etapie walki z pandemią oddziały covidowe nie były przekształcane oddziały onkologiczne. Zwracamy też szczególną uwagę dyrektorów szpitali i ordynatorów oddziałów, by miejsca te były całkowicie bezpieczne dla pacjentów pod kątem epidemiologicznym. Prosimy personel, aby to on mówił pacjentom o potrzebie poddania się operacji czy zastosowania innego leczenia.

Największy spadek liczby leczonych pacjentów odnotowano w zakresie chirurgii onkologicznej – o 34 proc. w 2020 r. względem 2019 r. i o kolejne 9 proc. w 2021 r. względem 2020 r. (porównanie okresów od stycznia do sierpnia). Spadki w kolejnych latach odnotowano także w onkologii klinicznej i hematologii. Po spadku w latach 2019-20, powoli ponownie przybywa pacjentów leczonych w ramach ginekologii onkologicznej oraz onkologii i hematologii dziecięcej.

Coraz więcej osób jest również leczonych w programie Kompleksowej Opieki Onkologicznej nad pacjentkami z nowotworem piersi. Od 1 października 2019 r. realizują go w Wielkopolsce cztery placówki: Wielkopolskie Centrum Onkologii, poznański Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, Centrum Medyczne HCP i Pleszewskie Centrum Medyczne. Od 1 czerwca tego roku pacjenci w regionie mogą też korzystać z programu kompleksowej opieki nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, także prowadzonym w czterech szpitalach: WCO, poznańskim Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego, Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.

Chorzy na nowotwory mogą odbywać chemioterapię w warunkach dłuższego pobytu szpitalnego, trybu jednodniowego lub ambulatoryjnie. Liczba pacjentów w Wielkopolsce korzystających z chemioterapii, powoli wraca na poziom z 2019 r. Wtedy od stycznia do końca sierpnia wyniosła ona 19,4 tys. chorych, w 2020 r. – 18,8 tys., a w tym roku – 19,1 tys.

Niepokojąca jest jednak liczba pacjentów, u których dopiero zaczyna się leczenie. We wspomnianym okresie w 2019 r. wynosiła ona 7,3 tys. pacjentów, podczas gdy w 2020 i 2021 r. – 6,6 tys.

W zakresie lekowych programów onkologicznych i hematoonkologicznych udaje się utrzymać wzrostową tendencję liczby pacjentów. Ponownie porównując okres od stycznia do sierpnia w latach 2019-2021 r. było ich 6,5 tys. w 2019 r., o tysiąc więcej w 2020 r. i 8 tys. w 2021r.

Obecnie w Wielkopolsce najwięcej pacjentów leczonych jest w programach lekowych: chorych na raka piersi, zaawansowanego raka jelita grubego, raka płuca, raka prostaty, czerniaka, szpiczaka czy raka nerki.

Źródło: NFZ

Strona głównaWielkopolskaWielkopolska: Pacjenci z podejrzeniem nowotworu rezygnują z leczenia? NFZ alarmuje