Wielkopolska: Oszustwo na policjanta i pracownicę poczty. Seniorka straciła ponad pół miliona złotych

pieniądze fot. policja Piła

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP w Pile zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwo starszej kobiety i wypłatę z jej konta ponad pół miliona złotych. Dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Cała historia zaczęła się 16 sierpnia, gdy u seniorki z Piły zadzwonił telefon. Rozmawiająca kobieta przedstawiła się jako pracownica poczty, które chce ustalić właściwy adres zamieszkania seniorki, ponieważ w systemie widnieją dwa. Starsza pani, niczego nie podejrzewając, potwierdziła swój adres i na tym rozmowa została zakończona.

„Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon” – opisują pilscy policjanci. – „Tym razem mężczyzna przedstawił się jako inspektor z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni, by przestrzec ją przed przestępczym działaniem. Mężczyzna tłumaczył kobiecie, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy dużą sprawę. Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej pin”.

Dalszy ciąg już można przewidzieć: historia była nieprawdziwa, a oszuści, mając kartę i pin seniorki wykonali 119 transakcji w ciągu kilkunastu dni na kwotę 518 tysięcy złotych. A gdy kobieta zorientowała się, że została oszukana, zgłosiła sprawę policji.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pile wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zabezpieczyli materiał dowodowy i dzięki śledztwu udało im się zatrzymać cztery osoby podejrzane o dokonanie tego przestępstwa na terenie Wrocławia.

„Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta” – informuje KPP w Pile. – „Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności”.

Sąd Rejonowy w Pile zadecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat. Trzeci mężczyzna i kobieta zostali objęci dozorem policyjnym. Zatrzymania nie kończą jednak sprawy. Śledztwo nadal trwa.

Podziel się: