Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Nowi rekruci WOT stawili się w koszarach

Listonosz, księgowa, kucharz, instruktor kitesurfingu, ratownik WOPR, mistrzyni Polski w zapasach i tegoroczni maturzyści. Ponad setka przyszłych żołnierzy stawiła się w koszarach WOT w Lesznie i Skwierzynie.

Ci kandydaci mieli jednak wyjątkowo trudne zadanie: oprócz szkolenia musieli walczyć także z… zimą. Część z nich rozpoczęła szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową – a część, która już wcześniej służyła w wojsku, przejdzie szkolenie uzupełniające.

Przyszli terytorialsi tym razem szkolić się będą poligonie w Biedrusku, a po zakończonym szkoleniu zasilą bataliony lekkiej piechoty w Lesznie i Śremie oraz w Skwierzynie. Zostali ocenieni jako bardzo zmotywowani, gotowi do działania – i pełni pasji. Nie przeszkodziła im niska temperatura i niesprzyjająca zimowa aura, bo doskonale zdają sobie sprawę, że muszą wyjść ze strefy komfortu i decydują się na trudne wyzwanie – ale chcą je podjąć. Szkolenie jest bardzo intensywne, trwa 12 godzin na dobę i nie ma w nim miejsca na nudę. A przecież trening wojskowy, który rozpoczęli, to dopiero wstęp do szkolenia zasadniczego, które trwa trzy lata. Dopiero wtedy żołnierz WOT jest uznawany za należycie wyszkolonego.
– Pomimo zmiany terminu ferii zimowych jestem bardzo pozytywnie zaskoczony frekwencją, jest ona na bardzo wysokim poziomie – mówi ppłk Dariusz Wyrzykowski dowódca 125. batalionu WOT z Leszna. – Myślę, że wynika to z tego, że studenci zakończyli sesje egzaminacyjną i mogli podjąć wyzwanie udziału w szkoleniu w tym trudnym zimowym okresie.

Pierwszego dnia wszyscy przyszli żołnierze zostali przebadani na obecność koronawirusa i dopiero po otrzymaniu wyników mogli pójść pobrać podstawowe wyposażenie indywidualne (mundur, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Szkolenia odbywają się w reżimie sanitarnym a rozpoczęły od testu sprawności fizycznej. Później rekruci otrzymają też broń, z którą nie będą się rozstawać przez cały okres szkolenia.

Kolejne dni będą się koncentrować na nauce posługiwania się bronią, taktyce, topografii i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli swoistego rodzaju egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności każdego nowego terytorialsa. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę. Tym razem odbędzie się ona 27 lutego na terenie jednostki wojskowej w Biedrusku przy ulicy Ogrodowej.

WBOT

Strona głównaPoznańWielkopolska: Nowi rekruci WOT stawili się w koszarach