piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Nowe Impulsy dla Wolsztyna i Wągrowca

Dwa nowe pociągi Impuls firmy Newag za rok wyruszą na trasy do Wągrowca i Wolsztyna. Marszałek Marek Woźniak właśnie podpisał umowę na dofinansowanie ich zakupu środkami unijnymi z WRPO 2014+ w wysokości 47,5 mln zł.

Projekt nosi nazwę „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez zakup spalinowego taboru kolejowego – dwóch trójczłonowych zespołów trakcyjnych” i uzyskał już 33 mln zł dofinansowania z marszałkowskich środków unijnych.

– Dwa nowe pojazdy dołączą do taboru naszej spółki Koleje Wielkopolskie, która już w tej chwili eksploatuje 74 pojazdy – mówił marszałek podczas konferencji prasowej na Dworcu Letnim. – Nowe pociągi powitamy już za rok. Zdecydowanie poprawią komfort jazdy pasażerów. Zarówno oni, jak i maszyniści znają te pojazdy, więc wiemy, że są one dobrze odbierane, jako nowoczesne i komfortowe. Tabor Kolei Wielkopolskich będziemy stale powiększać, z pomocą nowego budżetu Unii Europejskiej. Chcemy zakupić ich jak najwięcej pociągów, ponieważ codziennie dowożą one mieszkańców Wielkopolski do pracy i szkoły. Do tej pory wydaliśmy już ponad miliard złotych na wszystkie przedsięwzięcia kolejowe. Chcemy je kontynuować, bo są kluczowe dla rozwoju Wielkopolski i dla jakości życia naszych mieszkańców.

Jak poinformował wicemarszałek Wojciech Jankowiak, nowe pociągi pojawią się na liniach niezelektryfikowanych, czyli z Poznania do Wągrowca i z Poznania do Wolsztyna.
– Tu mamy jedne z największych potoków podróżnych, które są obsługiwane przez spółkę Koleje Wielkopolskie – wyjaśnił. – W pewnych okresach występuje problem, by zabezpieczyć odpowiedni standard podróżowania. Ścisk nie cieszy pasażerów, którzy zgłaszają określone uwagi. Właśnie dlatego nowe pojazdy mają wspomóc dotychczasowe połączenia, szczególnie poprzez łączenie dwóch pociągów, wydatnie zwiększając liczbę dostępnych miejsc.

Dwa fabrycznie nowe, trójczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne spełniają wymagania obowiązujących Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI) i będą wyposażone w systemy sterowania ERTMS/ETCS. Prędkość eksploatacyjna pojazdów to 120 km/h. W długich na 59,3 m pojazdach znajdzie się 160 stałych miejsc siedzących, 10 miejsc uchylnych oraz 160 miejsc stojących. Pozytywnie oceniają je także specjaliści z Kolei Wielkopolskich.

– Pojazdy są pozytywnie odbierane przez pasażerów, są także łatwe i przyjazne w serwisowaniu i utrzymaniu. Najważniejsze jednak, że są bardziej pojemne, co dla nas – jako operatora – oznacza dużo łatwiejszą organizację przejazdów – mówi Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskich.

Pociągi powinny pojawić się na wielkopolskich torach do końca 2023 r. – tak stanowi umowa. Jednak przedstawiciel firmy Newag zapewnił, że nastąpi to znacznie wcześniej, bo już w przyszłym roku. W przypadku zaistnienia potrzeby, oprócz linii oraz Poznań-, nowy tabor będzie mógł obsługiwać również pozostałe linie spalinowe na terenie Wielkopolski, tj. – Zbąszynek i Leszno – .

Źródło: UMWW

Strona głównaBiznes i FinanseWielkopolska: Nowe Impulsy dla Wolsztyna i Wągrowca