piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Mniej chętnych na trzecie szczepienie. Dopiero 9 miejsce w Polsce!

nadal znajduje się powyżej ogólnopolskiej średniej pod względem pełnego zaszczepienia populacji, bo zaszczepionych jest 59 proc. Wielkopolan. Ale do przyjmowania trzeciej dawki Wielkopolanie już nie są tak chętni.

Średnia dla całej Polski wynosi nieco ponad 55 proc. osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionek dwudawkowych lub jedną Johnson&Johnson. Natomiast w Wielkopolsce jest to 59 proc., co daje regionowi drugie miejsce zaraz za Mazowszem, gdzie mamy prawie 61 proc. osób w pełni zaszczepionych.

Z trzecią dawką jest gorzej

Jednak o ile pod względem przyjęcia pełnej dawki Wielkopolska znajduje się na drugim miejscu w Polsce, to gorzej jest z dawką przypominającą. Tutaj jesteśmy dopiero na 9. miejscu z wynikiem niecałych 18 proc. Choć różnice między poszczególnymi województwami nie są bardzo znaczące, to przez ostatni tydzień nasz region nie poprawił swojego miejsca, a tygodniowa i miesięczna dynamika niestety nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

– Szczepienie trzecia dawką jest obecnie jedyną szansą na to, abyśmy osłabili siłę piątej fali pandemii – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Mam nadzieję, że Wielkopolanie wykażą się rozsądkiem i poprawią te niepokojące statystyki. Badania pokazują, że dawka przypominająca znacząco poprawia bezpieczeństwo, lepiej chroni przed zakażeniem omikronem oraz zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Jak to wygląda wśród dzieci?

W grupie wiekowej 5-11 lat, które rozpoczęły się 16 grudnia ubiegłego roku, po co najmniej jednej dawce szczepionki Pfizer w dostosowanej do wieku dawce jest 24 tys. dzieci z Wielkopolski (tyle pierwszych dawek podano do tej pory). To drugi wynik w Polsce, po województwie mazowieckim (44 tys. podanych pierwszych dawek), a przed województwem śląskim (21 tys. dawek).

– W każdej kolejnej fali pandemii przebieg choroby covid-19 u najmłodszych pacjentów jest coraz cięższy, dlatego szczepienie dzieci w każdym wieku jest niezwykle ważne – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. – Zagrożeniem jest nie tylko ostra faza choroby, ale też powikłania w postaci PIMS, przed którymi może ochronić dzieci szczepienie. W naszym oddziale były hospitalizowane tylko pojedyncze dzieci, które zostały zaszczepione, ale po obserwacji były one wypisywane do domu. Wśród pacjentów niezaszczepionych obserwujemy znacznie cięższy przebieg covid-19.

W populacji do 19. roku życia pełną dawkę przyjęło na razie nieco ponad 18 proc. Wielkopolan w tej grupie, co plasuje nas na trzecim miejscu pośród województw w Polsce: za Mazowszem (18,5 proc.) i woj. kujawsko-pomorskim (19 proc.) z minimalnie lepszą od nich dynamiką szczepień.

Które powiaty i gminy chętniej się szczepią?

Na pierwszych miejscach wśród najlepiej zaszczepionych powiatów i miast na prawach powiatu znajdują się: (72,5 proc.), powiat poznański (64 proc.) oraz powiat szamotulski (blisko 64 proc.). Na przeciwnym biegunie nadal znajdują się powiaty: kaliski (47 proc.), kolski, ostrzeszowski i gostyński (poniżej 50 proc.). To jedyne powiaty w Wielkopolsce, gdzie nadal zaszczepione jest poniżej połowy populacji.

Najlepiej wyszczepioną gminą w Wielkopolsce jest gmina Wronki (pow. szamotulski). Osiąga ona wynik niemal 75 proc. zaszczepionych mieszkańców, co oznacza, że niezaszczepiony pozostaje co czwarty z nich. Wronki wyprzedzają pod tym względem Poznań z 72,5 proc. mieszkańców po dwóch dawkach szczepionki (lub jednej J&J). Na kolejnym miejscu znajduje się gmina Obrzycko (pow. szamotulski) z prawie 69 proc. wskaźnikiem wyszczepienia.

Zdecydowanie najgorzej na tle gmin, niemal od początku akcji szczepień przeciw covid-19, wypada gmina Brzeziny w powiecie kaliskim. Pełną dawkę szczepionki przyjęło tam 37 proc. mieszkańców. Na kolejnych miejscach od końca znajdują się gminy: Wijewo (40 proc.) oraz Złotów (chodzi o gminę wiejską, a nie o miasto) oraz Rozdrażew (niecałe 42 proc.).

Źródło: WOW NFZ
Strona głównaPoznańWielkopolska: Mniej chętnych na trzecie szczepienie. Dopiero 9 miejsce w Polsce!