wtorek, 16 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Małe reaktory jądrowe w regionie. Czy powstaną?

Od czterech do sześciu reaktorów o łącznej mocy do 1,8 GW miałoby powstać w Elektrowni Pątnów w Koninie. Koncern ZE PAK analizuje możliwości budowy, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne organizują spotkanie w tej sprawie.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, reaktory, które miałyby powstać na terenie Elektrowni Pątnów, to reaktory SMR (Small Modular Reactors) według technologii amerykańskiej lub brytyjskiej. W tej sprawie PSE zorganizowały spotkanie robocze z ZE PAK – “w celu skonsultowania projektu wniosku o ustalenie warunków przyłączenia planowanych bloków SMR do sieci przesyłowej oraz ich udziału w certyfikacji ogólnej rynku mocy”, jak powiedziała dziennikowi Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka PSE.

Prace nad technologią SMR są obecnie na tyle zaawansowane, że pierwsze małe reaktory maja być gotowe do 2030 roku. Może to więc oznaczać, że zostaną zainstalowane szybciej niż uda się zbudować pierwszy duży blok jądrowy, ponieważ są prostsze do postawienia, w dodatku, zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, jako źródło rozproszone lepiej wpisują się w zasady unijnych regulacji.

ZE PAK wzapowiadała zamknięcie swoich kopalń właśnie do 2030 roku, teraz jednak jest zdania, że produkcja energii z węgla brunatnego stanie się nieopłacalna już w 2025 roku. Dlatego ZE PAK buduje elektrownię słoneczną o mocy 70 MW, największą w Polsce, i inwestuje w elektrolizery do produkcji zielonego wodoru (z użyciem OZE).

Przypomnijmy, że elektrownia Pątnów była brana pod uwagę jako jedna z lokalizacji dużej elektrowni jądrowej przez rząd. Natomiast rok temu marszałek Marek Woźniak, przy okazji aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, napisał list do premiera Morawieckiego, apelując o budowę bloku jądrowego w Pątnowie.

“Region posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” – pisał marszałek. – “Energetyka jądrowa wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

Strona głównaKoninWielkopolska: Małe reaktory jądrowe w regionie. Czy powstaną?