piątek, 29 marca, 2024

Wielkopolska: Gry terenowe o Powstaniu Wielkopolskim

Jest ich pięć i wszystkie są poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu oraz jego bohaterom. I wszystkie można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Także w wersji mobilnej.

Na stronie urzędu znajdują się scenariusze 5 questów tzw. powstańczych.  To forma niezwykle popularnej w ostatnich latach gry terenowej, w której może wziąć udział każdy, by ciekawie spędzić czas poza domem, poznając region i jego historię – szczególnie interesująca oferta w czasie wakacji zwłaszcza że questy są dostępne także w wersji mobilnej. Można więc pobrać aplikację i wyruszyć w teren.

– Myślę, że właśnie podróż z questami po miejscach powstańczych, odkrywanie bohaterów i miejsc związanych z powstaniem, tak bliskim wszystkim Wielkopolanom, jest dobrym pomysłem na podróż – uważa marszałek Marek Woźniak. – Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w interesujący sposób, wywołującym zaciekawienie nowymi miejscami, dodatkowo z towarzyszeniem dreszczyku emocji. Wzbudza je czekająca na końcu drogi nagroda dla wytrwałych, którzy przejdą wszystkie trudy pokonywania problemów, rozwiązywania zagadek i wszystkich wyzwań, które przed uczestnikami stawia taka zabawa terenowa.

Odkrywca, czytając wierszowane wskazówki, rozwiązując zadania i zagadki, dociera do miejsc, w których rozegrały się wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Pięć tras – , Osieczna, Poniec, i Wronki – prowadzi uczestnika gry i pokazuje mu okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego i jego przebieg w Poznaniu, walki na południu naszego regionu (Osieczna) i codzienne życie w przyfrontowym wielkopolskim miasteczku (Poniec). Z kolei amatorzy turystyki rowerowej wyjeżdżają do Jarocina i Wronek, gdzie czekają na nich szlaki wiodące doliną Warty i przez Puszczę Notecką.

Na mecie na odkrywców czeka nagroda – „skrzynia skarbów” z pieczęcią oraz księga pamiątkowa. Odbicie pieczęci i wpis do księgi potwierdzają przebycie trasy. Uczestnicy zabawy mogą zdobyć Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy”.

Scenariusze questów można sobie samodzielnie wydrukować, pobierając plik PDF ze strony. Od 10 czerwca 2021 roku wszystkie trasy questowe można przemierzać w terenie również z bezpłatną aplikacją mobilną „QUESTY – Wyprawy Odkrywców” (dostępną dla systemu Android i IOS) oraz wirtualnie przechodząc trasy oznaczone jako „questy wirtualne”, umieszczone na portalu https://questy.org.pl/.

– Zachęcam wszystkich, aby poznawali Wielkopolskę – mówi marszałek. – Zwłaszcza teraz, w okresie letnim i w czasie, kiedy może jeszcze nie planujemy tych najdalszych podróży po świecie, żebyśmy poznali najbliższy sobie region – Wielkopolskę z jej wszystkimi walorami, zarówno krajobrazowymi, jak i historycznymi.

 

Strona głównaJarocinWielkopolska: Gry terenowe o Powstaniu Wielkopolskim