utonięcie fot. OSP Ślesin

Wielkopolska: Dwa utonięcia podczas weekendu. Policjanci apelują o ostrożność nad wodą

59-letni mężczyzna utonął w jeziorze Mikorzyńskim, 31-latka wyciągnięto ze stawu w Śmiglu. Policjanci apelują o ostrożność i rozsądek nad wodą.

Czas wakacji i letnich kąpieli to także czas utonięć i po każdym weekendzie napływają informacje o kolejnych osobach, które nie doceniły siły żywiołu i straciły życie.

59-letni mężczyzna, który utonął w jeziorze Mikorzyńskim niedaleko Ślesina, był poszukiwany od poranka 4 lipca. To właśnie wtedy wraz z 33-letnim mężczyzną wypłynął łódką na jezioro i wypadł za burtę. Szczegóły sprawy wyjaśnia policja – na razie wiadomo tylko, że młodszy z mężczyzn miał 1,5 promila alkoholu we krwi.

Także 4 lipca zaginął w Śmiglu 31-letni obywatel Ukrainy. Jego zaginięcie zgłosili znajoni, a ostatni raz był widziany w parku miejskim. Znaleziono go kilka godzin po zgłoszeniu, niestety na pomoc już było za późno. Także i nad tą sprawą pracuje policja, jednak ponieważ mężczyzna nie posiadał widocznych obrażeń, wstępnie wykluczono udział osób trzecich – jednak przyczyny zgonu wyjaśni dopiero sekcja zwłok.

Policja przypomina, że wypoczywając nad wodą należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, by wypoczynek nie zakończył się tragicznie. Przede wszystkim należy się kąpać w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nalezy także słuchać jego poleceń.

„Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. należy także pamiętać, że dno zbiornika się zmienia i tam, gdzie rok temu była głębia, teraz może być zupełnie płytko.

Nie należy się kąpać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni), pływać w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr. Nie powinniśmy też skakać do wody bezpośrednio ze słońca. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

Nigdy nie należy wchodzić do wody ani pływać po spożyciu alkoholu. Za to grozi grzywna. Niewskazane jest także pływanie bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Nie należy także przeceniać swoich umiejętności pływackich i wypływać zbyt daleko od brzegu oraz kąpać się po zmroku.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze