Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co i gdzie będzie się działo?

Sztabowóz na ulicach miasta, bieg “Policz się z cukrzycą”, atrakcje na Stadionie Miejskim i MTP oraz, oczywiście, wolontariusze z puszkami. W Poznaniu od rana gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

30 stycznia odbywa się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku hasłem jest “Przejrzyj na oczy”, bo celem zbiórki jest wsparcie okulistyki dziecięcej w Polsce.

Stadion Miejski

Centralnym punktem imprezy w tym roku jest Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej. Od godziny 10.00 stoją tam foodtrucki, wspierające gorącym jedzeniem i napojami uczestników WOŚP. Tam też stoi główna scena orkiestrowa, na której w samo południe już rozpoczęły się koncerty. Występy i koncerty potrwają do godziny 21.00 – a wśród nich też koncert Małgorzaty Ostrowskiej. Tutaj także zostanie wyświetlone poznańskie Światełka do Nieba, czyli Tytka z Glancem: uczestnicy otrzymają papierowe torebki ozdobione sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20.00.

W klubie B17 odbywają się licytacje WOŚP, podczas których można wspomóc Orkiestrę licytując unikatowe przedmioty do godziny 19.00. Przy stadionie do 20.00 działa też strefa medyczna, w której można skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych. Będzie się także można zaszczepić przeciwko covid-19 i oddać krew – krwiobus będzie stał przed stadionem do godziny 18.00. O godz. 14.00 i 16.00 ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego.

Na najmłodszych fanów Orkiestry do godziny 19.00 czekają warsztaty i niespodzianki, spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami “Gwiezdnych Wojen” i poznańskimi koziołkami. Będzie też można poszaleć na Ligawie przy Bułgarskiej i podziwiać zorganizowane pokazy oraz samodzielnie wykonać sobie orkiestrowy nadruk na koszulce w technice sitodruku.

Natomiast twórcy “Niewidzialnej ulicy” zapraszają do gry miejskiej “Dźwiękowa mapa Poznania”. W sześciu ważnych miejscach umieszczone zostaną znaki-lizaki WOŚP. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tych lokalizacji i nagranie dźwięków w ich sąsiedztwie oraz opisanie ich własnymi słowami, tak by ludzie niewidzący mogli je “zobaczyć”. Nagrane materiały przyczynią się do powstania dźwiękowej mapy Poznania dla osób niewidzących. Dla pierwszych 30 uczestników, którzy do końca lutego zgłoszą wykonanie zadania i okażą je gospodarzom gry, przygotowano vouchery na zwiedzanie poznańskiej wystawy w ciemności.

MTP

Warto będzie zajrzeć także na Międzynarodowe Targi Poznańskie. W targowej Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team do 18.00 będzie kręciła kilometry w ramach “Rowerowego zawrotu głowy”, tutaj także rozpoczął się bieg “Policz się z cukrzycą”, który wspiera zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Na targach także stoją foodtrucki, w Iglicy zorganizowano też kawiarnię, a Estrada Poznańska zadbała o animacje dla dzieci. Tu także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawiło krwiobus, w którym można oddać krew do godziny 17.00.

Stare Zoo zaprasza do godziny 15.00 na wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa oraz spotkanie z harcerzami, którzy będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. A biorąc udział w licytacji można zdobyć jeden dzień w roli opiekuna zwierząt, oprowadzanie po Zoo z dyrektor Ewą Zgrabczyńską oraz gipsowe odciski łap nosorożca czy niedzwiedzia.

Na poznańskich ulicach będzie można także spotkać sztabowóz – multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co i gdzie będzie się działo?