piątek, 29 marca, 2024

“Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w Polskim Teatrze Tańca

Twórcy spektaklu zapraszają na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej, czyli premierę najnowszej produkcji PTT, która odbędzie się online, 26 i 27 lutego o godz. 19.00. A sekrety zdradzili podczas konferencji prasowej. Oczywiście także online.

Reżyser Szymon Kaczmarek, choreograf Mikołaj Karczewski, dramaturg Żelisław Żelisławski, scenografka Kaja Migdałek oraz kompozytor Kamil Tuszyński prowadzą widzów przez historię ludzkości od czasów prehistorycznych po postapokaliptyczną przyszłość z degradacją środowiska i innych organizmów żywych w tle – ale robią to w swoisty sposób. Pokazują, jak walka o ogień może wyglądać w przyszłości, jak ludzkość będzie ewoluować.

– O czym jest spektakl? To próba podejmowana przez ludzi wyobrażania sobie innych świadomości – wyjaśnia Żelisław Żelisławski. – Próba zrozumienia ewolucji jako procesu, który przechodzą wszystkie stworzenia. To świetne pole do obserwacji, jak funkcjonują inne organizmy.

Z kolei dla choreografa Mikołaja Karczewskiego ten spektakl jest podróżą. Ale nie przez kraj czy zakamarki świadomości, tylko przez ewolucję.
– Dla mnie inspiracją było ćwiczenie dla tancerzy odwołujące się do ruchów wszystkich zwierząt aż do człowieka i jego postawy stojącej – opowiada. – Było tu też wyjście z wody, wchodzenie na drzewa… Te dwie metafory były dla mnie poszukiwaniem motoryki tych ciał i tych organizmów sprzed ery człowieka. System ruchowy nie-ludzi, motoryka zwierzęca są niezwykle inspirujące, nasz korpus mięśniowy musi zupełnie inaczej pracować. W tym spektaklu mogłem sobie poszaleć…

Ponieważ mamy pandemię i kryzys gospodarczy, spektakl staje się też niezwykle aktualnym studium niszczycielskich skutków działań człowieka. Jednocześnie też skłaniają do zastanowienia, czy to, co uważamy za patologię charakterystyczną dla systemu wyzysku, jakim w końcu jest kapitalizm, nie jest przypadkiem tylko nieco inną formą odwiecznych ludzkich zachowań…

W spektaklu jest dużo dźwięków czysto zwierzęcych – ważne są te wszystkie odgłosy, które wydaje ludzkie ciało skacząc, zderzając się z drugim ciałem czy czołgając po podłodze. Nie pojawia się natomiast słowo, bo – jak uznali twórcy – wersja w formie czysto ruchowej jest dobra i podoba im się to przełożenie słowa na ruch.

Spektakl będzie miał swoją premierę 26 i 27 lutego online od godziny 19.00. A kiedy zobaczymy go na żywo, w pięknej, nowej siedzibie teatru? Tego na razie nie wie nikt. Bo mimo że obecne złagodzenia pozwalają na wizytę w teatrze na żywo,to jednak obowiązują one tylko do końca miesiąca i nie wiadomo, jakie rozwiązania będą aktualne w marcu. Dlatego teatr przygotował premierę online i z utęsknieniem czeka, kiedy będzie mógł ją pokazać w tradycyjnej wersji, na scenicznych deskach.

Strona głównaKultura"Walka o ogień i wzrost gospodarczy" w Polskim Teatrze Tańca