Walczący z pandemią koronawirusa mają swoją tablicę pamiątkową

odsłonięcie tablicy fot. K. Adamska

Na fasadzie urzędu miasta przy placu Kolegiackim odsłonięto tablicę upamiętniającą wszystkich walczących z pandemią. Znajduje się na niej replika medalu „Zasłużony dla Miasta Poznania”, który radni miejscy nadali medykom i wolontariuszom.

Poznańscy radni przyznali tytuł „Zasłużonych dla Miasta Poznania” osobom zaangażowanym w bezpośrednią walkę z pandemią covid-19 w czerwcu ubiegłego roku. Tablica autorstwa rzeźbiarza Romana Kosmali, odsłonięta 5 stycznia ma przypominać o poświęceniu setek ludzi, którzy dla dobra wszystkich poznaniaków i poznanianek walczyli – i nadal walczą – z koronawirusem. Odsłoniły ją, w obecności prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta, Agata Janeczko, ratowniczka medyczna oraz Barbara Grochal, wolontariuszka.

– Medal, którego replikę widzimy na tablicy, nie został nikomu oficjalnie wręczony – mówił Grzegorz Ganowicz. – Umieszczamy go na fasadzie budynku urzędu, wyrażając wdzięczność wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w walkę z koronawirusem.

– Dziękuję wszystkim, którzy z ogromnym poświęceniem walczą o życie i zdrowie mieszkańców Poznania, powiatu i całej Wielkopolski – dodał Jacek Jaśkowiak. – Doceniamy ten trud i zaangażowanie. Pandemia do tej pory kosztowała Polskę niemal 100 tysięcy ofiar. Wśród nich byli też przedstawiciele ochrony zdrowia, którzy ratując cudze życie, zapłacili najwyższą cenę. Dlatego proszę: dbajmy o bezpieczeństwo, słuchajmy ekspertów i szczepmy się.

Początki pandemii były bardzo trudne na całym świecie – także w Poznaniu. Wszędzie brakowało środków ochrony osobistej, bezwzględnie potrzebnych, by zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się na pierwszej linii frontu, zarówno w szpitalach jednoimiennych, jak i w pozostałych placówkach medycznych. Pracownicy ochrony zdrowia byli w największym niebezpieczeństwie, ponieważ w ich przypadku ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 było największe.

Bardzo ważną rolę w walce z pandemią odgrywają wolontariusze, którzy służą pomocą w szpitalach, w ośrodkach pomocy społecznej lub we własnej okolicy, w najbliższym sąsiedztwie. To cisi bohaterowie asystujący seniorom, osobom z niepełnosprawnościami lub przebywającym na kwarantannie w dokonywaniu niezbędnych zakupów, wyprowadzający na spacer psy, wspierający służby medyczne posiłkami.

Wśród tych, którym dziękuje miasto, są również osoby, które wypełniając swoją służbę oddali życie. Zgodnie z danymi, jakie Ministerstwo Zdrowia podało w grudniu 2021 r., wirus SARS-CoV-2 przyczynił się w Polsce do śmierci 251 lekarzy, 201 pielęgniarek, 61 dentystów, 24 położnych, 22 farmaceutów, 7 ratowników, 7 fizjoterapeutów i 6 diagnostów laboratoryjnych.

 

Źródło: UMP

Podziel się: