piątek, 29 marca, 2024

W jakiej temperaturze prać firanki żeby zachowały swój wygląd?

Nowe firanki cieszą oko i budzą zachwyt. Niestety, już przy pierwszym praniu ich wygląd może ulec zmianie na gorsze, jeśli zabierzemy się do tego nieumiejętnie. Podpowiadamy, jak prawidłowo prać firanki.
Jak prać firanki – ręcznie, czy w pralce?

Intuicja podpowiada, że pranie ręczne jest delikatniejsze (faktycznie takie jest), jednak rozum podpowiada, że pranie w pralce jest bardziej skuteczne. I ma rację. Gdzie więc szukać kompromisu?

Z całą pewnością pranie ręcznie dużych firan z salonu będzie uciążliwe i czasochłonne. Optymalnym wyjściem jest skorzystanie z pomocy pralki i wybranie programu do prania tkanin delikatnych. Niektóre pralki mają specjalne programy do prania firan. Jeśli mamy w domu pralkę starszego typu, która nie ma takich udogodnień, najlepszym wyjściem jest zredukowanie liczby obrotów wirowania na minutę do 400.

Czy firanki trzeba moczyć przed praniem?

Nie jest to obowiązkiem, ale niewątpliwie może pomóc, szczególnie w przypadku firan mocno zabrudzonych, zaplamionych lub po prostu tych, które wisiały w oknach wychodzących na ulicę i są mocno zakurzone. Firanki można namoczyć w samej wodzie lub w wodzie z niedużą ilością detergentu. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po babcine sposoby, a więc sól, soda lub płyn do naczyń w przypadku tłustych plam.

Średnio zabrudzone firanki wystarczy namoczyć na godzinę przed praniem. Te bardzo brudne mogą poleżeć w kąpieli nawet kilkanaście godzin. W razie potrzeby warto zmienić kilkukrotnie wodę.

Jeśli firanki nie są bardzo brudne i wymagają jedynie lekkiego odświeżenia, nie trzeba ich moczyć.

W jakich detergentach prać firanki?

Przede wszystkim trzeba określić, z jakiej tkaniny są nasze firanki, inaczej bowiem pierze się firanki z mikrowłókna, a inaczej lniane lub jedwabne. Te ostatnie będą wymagały specjalnego detergentu – jedwab jest bardzo wymagającą tkaniną i takich firan nie upierzemy w zwykłym proszku.

Większość firan można prać w płynach do prania tkanin delikatnych. Raczej nie zaleca się prania firanek w proszku, chociaż firankom z bawełny i mikrowłókna nie powinno to zaszkodzić.

Wybielanie firanek – czym wybielić firanki

Naturalnym odruchem będzie sięgnięcie po wybielacze na bazie chloru lub tlenu, jednak to bardzo radykalne rozwiązanie. Zanim się na nie zdecydujemy, sprawdźmy, czy nie uda się wybielić firanek sodą oczyszczoną. Powszechnie stosowanym sposobem jest dodawanie sody do proszku do prania.

Dobrym sposobem jest dodawanie sody lub soku z cytryny do wody, w której moczymy firanki. Chemiczne wybielacze można stosować tylko w ostateczności i tylko na niektórych firankach. Na pewno nie można wybielać lnu i jedwabiu. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z wybielaniem domowymi sposobami, lepiej oddać firany do pralni.

W jakiej temperaturze prać firanki

Wszystkie wysiłki związane z moczeniem, odplamianiem i wybielaniem firanek mogą zostać zniweczone przez zbyt wysoką temperaturę prania. Chociaż, szczególnie w przypadku brudniejszych firan, zachodzi pokusa prania w 60°C, nie powinniśmy tego robić. Najwyższa temperatura, w jakiej można prać firanki, to 40°C. Jeśli ustawimy wyższą, to ryzykujemy brzydkie i niestety trwałe zagniecenia. Niektóre firany na przelotkach, szczególnie te uszyte z bardzo delikatnych tkanin, po praniu w zbyt wysokiej temperaturze stracą swój pierwotny wygląd.

Strona głównaLifestyleW jakiej temperaturze prać firanki żeby zachowały swój wygląd?