Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Uwaga! Od dziś dostajemy e-recepty!

Od 8 stycznia tego roku lekarze mają obowiązek wystawić pacjentowi e-receptę, czyli receptę w postaci elektronicznej. Ale czy to znaczy, że nie dostaniemy jej do ręki? I jak wykupuje się leki?

Nowy system przeraził zwłaszcza starsze osoby, które nie są zbyt zaprzyjaźnione z internetem i wszystkie słowa z dodatkiem “e” budzą ich żywy niepokój. Ale e-recepty nie oznaczają, że wszyscy muszą sobie kupić komputery czy smartfony i nauczyć się je obsługiwać, by móc zrealizować zalecenia lekarza.

Pacjent podczas wizyty u lekarza będzie sobie mógł teraz wybrać, w jakiej formie chce dostać receptę. Do wyboru są trzy możliwości: papierowy wydruk informacyjny, podobny do papierowej recepty, z kodem kreskowym czterocyfrowym kodem dostępu, e-maila zawierającego wydruk w formie PDF albo wiadomość SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.

W dwóch ostatnich przypadkach by otrzymać receptę, musimy mieć Internetowe konto Pacjenta. Takie konto warto mieć, bo wtedy będziemy mieli dostęp nie tylko do e-recept, ale też do e-zwolnień i e-skierowań. Żeby je założyć, trzeba najpierw mieć profil zaufany – to można załatwić przez internet, np. przez aplikację banku. Gdy mamy już taki profil – możemy na stronie pacjent.gov.pl założyć Internetowe Konto Pacjenta. IKP możemy też obsługiwać przez smartfona – trzeba tylko ściągnąć na niego aplikację mObywatel.

To jednak nie znaczy, że papierowe recepty znikną w ogóle. Tradycyjnie będą wystawiane nadal recepty na lek sprowadzany zza granicy, recepty transgraniczne, recepty bez podanych danych osobowych, a także dla osoby wystawiającej receptę czy członków jej najbliższej rodziny. Papierową receptę będziemy mogli dostać także w przypadku awarii systemu informatycznego lub kłopotu z dostępem do internetu.

Ważność e-recepty domyślnie wynosi 365 dni, choć czasami mniej, ale o tym powinien powiedzieć lekarz. Na jednej e-recepcie może się znajdować tylko jeden lek, a pacjent może dostać 5 recept na raz. gdy recepta zostanie wystawiona z błędem – tak jak przy papierowej wersji zgłaszamy się do lekarza, żeby ją poprawił.

Z receptą w dowolnej postaci idziemy do apteki i wykupujemy leki pokazując albo wydruk z kodem kreskowym, albo maila w telefonie – albo SMS z kodem PIN. Jeśli w danej aptece nie ma wszystkich leków – to samo robimy w innych aptekach. To system zapisuje, które leki już wykupiliśmy. Nie ma znaczenie, czy leki wykupuje osoba, na którą wystawiono receptę, czy ktoś inny, byleby miał przy sobie e-receptę w dowolnej postaci.

Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiUwaga! Od dziś dostajemy e-recepty!