czwartek, 28 marca, 2024

Unia Metropolii Polskich apeluje o odrzucenie zmian w oświacie

UMP uważa, że zmiany proponowane przez Ministra Edukacji Narodowej są skrajnie szkodliwe i parlamentarzyści powinni je odrzucić. Pismo w tej sprawie rozesłała do wszystkich posłów i senatorów.

“Polska oświata wychodzi właśnie z bardzo trudnego okresu pandemii, której w dwóch ostatnich latach szkolnych doświadczali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Przed nami czas powrotu do normalności, szczególnej troski o zdrowie psychiczne uczniów, mądre wyrównywanie zaległości. Do tego potrzebna jest stabilizacja i skoncentrowanie się na kwestiach najważniejszych dla uczniów” – napisali w apelu członkowie UMP. – “Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki, zamiast skupić się na rozwiązaniu problemów pomocy uczniom w wyrównywaniu zaległości, wsparcia – również psychologicznego – dla powracających do stacjonarnego nauczania, planuje kolejną rewolucję w oświacie”.

I jest to rewolucja skrajnie szkodliwa: zgodnie z założeniami zmian w ustawie Prawo oświatowe, przedstawionymi przez Ministra Edukacji Narodowej, zarządzanie edukacja zostanie mocno scentralizowane z dominującą rolą kuratoriów oświaty, czyli przedstawicieli ministerstwa w terenie. A samorządy, rodzice czy wspólnoty lokalne będą mieć bardzo ograniczony wpływ na to, co dzieje się w szkole. Samorządy na przykład nie będą miały wiele do powiedzenia przy tworzeniu sieci szkół i placówek oświatowych, bo o tym będą decydować kuratorzy.

Także kuratorzy będą mieć decydujący głos w wyborze dyrektora szkoły, a także w jego zawieszeniu lub odwołaniu. To oni też będą decydowali, czy szkoła może zaprosić do ich prowadzenia podmioty zewnętrzne, np. stowarzyszenia, fundacje albo uczelnie wyższe. Ten zapis wzbudził szczególny niepokój Unii Metropolii Polskich, ponieważ dzięki niemu rząd będzie mógł łatwo zablokować wstęp do szkół tym organizacjom, których działanie mu się nie podoba – na przykład ze względów ideologicznych. Ograniczona zostanie także rola samorządu w tworzeniu sieci szkół i placówek oświatowych. Tutaj także decydujący będzie głos kuratora oświaty.

– Centralizacja i ideologia to zaszłości z poprzedniego systemu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mówimy stanowcze NIE dla kolejnego etapu deformy edukacji w Polsce! Kontrola i indoktrynacja nie idzie w parze z ogólnodostępną edukacją. Zmiany, które chce wprowadzić rząd, będą tragiczne w skutkach i zmienią rzeczywistość polskiej szkoły. Zachęcam do podpisywania petycji przeciw planowanym zmianom w oświacie.

W ocenie Unii Metropolii Polskich skutkiem zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian będzie spadek jakości kształcenia. Nie tylko z powodu centralizacji, ale także dlatego, że w takich warunkach coraz trudniej będzie znaleźć osoby chętne do pracy jako nauczyciele i dyrektorzy. A już teraz nie jest to zawód chętnie wybierany przez młodych ludzi.

“Gdy dodamy do tego propozycje dotyczące zwiększenia czasu pracy, pensum dydaktycznego czy zmianę zasad awansu zawodowego nauczycieli, może zabraknąć motywacji do podejmowania zatrudnienia w tym zawodzie” – czytamy w apelu Unii Metropolii Polskich.

Autorów apelu niepokoi także fakt, że proponowane zmiany po raz kolejny są wprowadzane bez konsultacji ze środowiskiem, bez wysłuchania stanowisk i uwzględnienia stanowiska samych zainteresowanych, czyli nauczycieli – nie ma najmniejszych wątpliwości, że to ma być dyktat władzy.

“Szkoła nie jest własnością rządu, ani jakiejkolwiek partii” – czytamy w podsumowaniu apelu. – “Tworzą ją różni interesariusze reprezentowani przez społeczności lokalne, organy prowadzące, dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców, uczniów, którzy wspólnie powinni wypracowywać optymalny model jej działania. A wszystkie działania powinny służyć dzieciom i młodzieży”.

Pełną treść apelu można przeczytać na stronie Unii Metropolii Polskich. Petycja jest dostępna na stronie Petycjeonline.com.

UMP

 

Strona głównaWiadomości z PolskiUnia Metropolii Polskich apeluje o odrzucenie zmian w oświacie