czwartek, 28 marca, 2024

Uczulenie na lakier hybrydowy – co warto wiedzieć?

Widmo reakcji alergicznej po hybrydzie to zmora dla wielu z nas. Czasem obawa przed jej wystąpieniem powoduje zupełną rezygnację z tej wygodnej metody manicure'u. Zanim jednak do tego dojdzie, warto poznać kilka faktów na temat uczulenia na lakiery hybrydowe.

Technologia hybrydowa ma swoje plusy i minusy. Szczególnie doceniamy trwałość tego rodzaju manicure'u. Kusi nas też estetyka i bogata paleta kolorów lakierów hybrydowych. A jakie są ich cienie? Nieumiejętne stosowanie tej metody może zniszczyć naszą płytkę, lub – co gorsza – spowodować reakcję alergiczną. Jak temu przeciwdziałać? Na szczęście istnieje kilka sposobów.

Poznaj tajniki hybrydy i bądź bezpieczna

Jak działa lakier hybrydowy? Kiedy wkładasz dłoń w lampę UV lub LED i promienie kolejno padają na zaaplikowane produkty, zachodzi proces polimeryzacji. Wtedy też możesz poczuć lekkie pieczenie, które nie jest równoznaczne z pojawieniem się uczulenia. Dostosowanie odpowiedniego czasu naświetlania jest bardzo ważne. Jeśli będzie on zbyt krótki, na Twoich paznokciach pozostanie nieutwardzona hybryda. Jej zetknięcie ze skórą może spowodować alergię. Lakier hybrydowy powinien być aplikowany cienkimi warstwami. Jego spłyniecie na skórki również może doprowadzić do reakcji uczuleniowej.

Jeśli chcesz zapobiec negatywnym skutkom ubocznym, wypróbuj lakier hybrydowy hipoalergiczny o delikatnym składzie. Możesz kupić także topy i bazy tego typu. Pamiętaj jednak, że prosty skład nie gwarantuje zupełnie, że unikniesz uczulenia. Jeśli jednak Twoja skóra jest delikatna i podatna na podrażnienia, warto zastosować ten rodzaj przeciwdziałania. Jakie są ceny hipoalergicznych lakierów hybrydowych? Wahają się one od ok. 25 do nawet 39 zł.

Jak rozpoznać reakcję uczuleniową na hybrydę?

Uczulenie na hybrydę raczej trudno przeoczyć. Mimo wszystko warto, żebyś poznała jego objawy i sposób, w jaki należy postępować w razie kłopotliwej reakcji na lakier. Na pewno będzie jej towarzyszył dyskomfort i ból, którego stopień może być bardzo różny. Co jeszcze powinno wzbudzić niepokój? Na pewno utrzymujące się pieczenie, opuchlizna, czy pojawienie się pęcherzyków i ranek na skórze dookoła paznokci. Pierwszym krokiem, który musisz bezwzględnie wykonać, jest zdjęcie hybrydy. Jeśli objawy będą nasilone, koniecznie udaj się do lekarza.

Jak usunąć lakier hybrydowy w razie uczulenia? Jak najszybciej i bardzo dokładnie. Zrób to za pomocą pilnika lub frezarki. Aceton może dodatkowo podrażnić obszar dotknięty uczuleniem. Poza tym, żeby ten preparat zadziałał, musi rozpuszczać lakier hybrydowy nawet 10 minut. W tym czasie możesz odczuwać ból.

Jak postępować po uczuleniu?

Alergia na hybrydę nie oznacza, że będziesz na stałe musiała zrezygnować z tej metody. Być może zmiana producenta hybryd i wybranie tych z delikatniejszym składem rozwiąże problem.

A jeśli masz to już za sobą? Zrób na jakiś czas przerwę i pozwól wygoić się ewentualnym ranom. Jeśli postanowisz powrócić do hybrydy, zachowaj ostrożność. Każdą kolejną próbę warto poprzedzić testem alergicznym. Zaaplikuj hybrydę na jednym paznokciu, np. tym najmniejszym i odczekaj 24 godziny. Pamiętaj o cienkich warstwach i odpowiednim utwardzeniu testowego obszaru.

Pamiętaj, że istnieją uczulenia na składniki, które nie są powszechnie uznawane za drażniące. Jest to ryzyko wpisane w używanie wielu kosmetyków, np. farb do włosów, czy kremów do depilacji. To zupełnie naturalne, ale rzadkie ryzyko, które podejmujemy decydując się na produkty pielęgnacyjne. Jeśli te argumenty nie przekonały Cię do sięgnięcia do hybrydy, wypróbuj innych znanych metod trwałego manicure'u, np. akrylu lub żelu.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyUczulenie na lakier hybrydowy – co warto wiedzieć?