„The Guardian” o Poznaniu: „kolebka polskiego katolicyzmu”

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

„Kolebka polskiego katolicyzmu”, ale też „zagorzała scena liberalna”. Miasto pełne przeciwieństw, niejednoznaczne, intrygujące – i jedno z 10 europejskich miast doskonałych na krótki wypad. Tak scharakteryzował Poznań „The Guardian”.

Brytyjski dziennik ujął Poznań w swoim zestawieniu 10 najbardziej niedocenianych europejskich miast doskonałych na city break. Dziennikarz Richard Mellor nazwał Poznań „kolebką polskiego katolicyzmu” i domem wielu prawicowych reakcjonistów, ale także miasto liberalne i kolebka anarchistów – to tu działa najstarszy polski squat Rozbrat. Te przeciwieństwa sprawiają, że miasto jest tym bardziej interesujące.

Richard Mellor zwraca też uwagę na rozmaitość klubów i pubów z bardzo różnorodną ofertą – wymienia tu między innymi Projekt LAB, Próżność i Dragon Social Club. Podkreśla też, że tak interesujące miejsca są nie tylko wokół Starego Rynku, w historycznym centrum, ale też w innych dzielnicach miasta. Poleca też poznańską specjalność: rogale świętomarcińskie, których koniecznie trzeba tu spróbować.

Warto przypomnieć, że The Guardian zapraszał do Poznania w 2021 roku na Euro 2012, a w 2018 ponownie przypomniał o stolicy Wielkopolski, publikując alternatywny przewodnik po Poznaniu autorstwa Dagi Gregorowicz z Dagadany. „Daga Gregorowicz ujawnia buntowniczą stronę swojego rodzinnego miasta, z jego tętniącymi życiem barami, sztuką uliczną i znakomitymi, tanimi restauracjami i lokalnymi kawiarniami” – pisał wówczas dziennik.

Podziel się: