piątek, 29 marca, 2024

Swarzędz: Nowy czujnik jakości powietrza w mieście. Mierzy poziom formaldehydów

Swarzędz ma nowy czujnik jakości powietrza, który poza ciągłym pomiarem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 mierzy także zawartość formaldehydów w powietrzu.

Czujnik został niedawno zamontowany na tzw. Zatorzu, na ulicy Traugutta. Jak informuje Jacek Bura ze Swarzędzkiej Inicjatywy AntySMOGowej SmogSTOP, jego szczególną zaletą jest pomiar poziomu formaldehydów.

– Związki te uznawane są jako rakotwórcze, w niektórych krajach zakazane (np. Kanada), często znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pod postacią wszelkiego rodzaju użytych klejów np. w płytach meblowych, pilśniowych, wiórowych czy MDF – tłumaczy. – Pomiar formaldehydów w powietrzu jest ważny, ponieważ może określić, czy w pobliżu są spalane niedozwolone materiały jak np. płyty wiórowe, sklejki czy drewno lakierowane.

Jak dotąd tylko Straż Miejska w Swarzędzu posiadała stację badawczą z dronem, która mierzyła ilość formaldehydów w powietrzu. Z informacji otrzymanych od Piotra Kubczaka, komendanta straży, do tej pory wykonano około 30 kontroli wskazanych adresów, gdzie stwierdzono kilka nieprawidłowości. Niestety, zdarzają się także przypadki, kiedy właściciel domu przerabia nowoczesny piec tak, aby można było w nich spalać odpady poprodukcyjne czy stare meble. Na szczęście na lokalnym rynku coraz trudniej o odpady opałowe, stolarze są kontrolowani przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, częste kontrole przeprowadza także straż miejska, a każda z nich może zakończyć się wysokim mandatem. Dlatego takich “sprytnych” jest coraz mniej.

Ale czy to znaczy, że jakość powietrza w gminie Swarzędz się poprawia?
– Niewątpliwie lekka zima spowodowała, że powietrze nie było tak zanieczyszczone jak w latach ubiegłych, co nie oznacza, że w mroźniejsze dni czujniki nie rejestrowały nawet kilkukrotne przekroczonych norm pyłów zawieszonych – przyznaje Jacek Bury. – Widać natomiast coraz większą świadomość mieszkańców związaną z jakością powietrza. Na pytanie o ilość kontroli w ubiegłym sezonie komendant SM odpowiedział: “W zeszłym roku o ponad 30 % spadła ilość zgłaszanych interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów, spadła ilość kontroli własnych, spadła ilość ujawnionych przypadków spalania.”

Niestety, nadal jeszcze niektórzy mieszkańcy, a także mali producenci i stolarze zaczynają swój proceder spalania odpadów lub śmieci po godzinie 22.00, gdy straż miejska i Eko Patrol już nie dokonują interwencji.
– Z informacji przekazywanych przez mieszkańców wiemy, że nadal dzieje się to Swarzędzu, Bogucinie czy Paczkowie – mówi Jacek Bury.

Nowy czujnik na pewno pomoże w walce z trucicielami, a wyniki pomiarów można znaleźć na stronie internetowej.

SmogSTOP, el

Strona głównaPoznańSwarzędz: Nowy czujnik jakości powietrza w mieście. Mierzy poziom formaldehydów