Stary dworzec w Poznaniu dla uchodźców i wolontariuszy!

stary dworzec PKP fot. WUW

Wojewoda Michał Zieliński poinformował, że na jego prośbę dyrekcja PKP zgodziła się udostępnić budynek starego dworca PKP na potrzeby uchodźców z Ukrainy i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują.

„Budynek starego Dworca Głównego w Poznaniu będzie udostępniony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy” – poinformował dziś wojewoda na oficjalnym profilu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku. – „Na moją prośbę dyrekcja dworca zgodziła się udostępnić budynek. Wolontariusze, służby mundurowe oraz pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przystosowują obecnie budynek do użytku, tak aby odpowiadał potrzebom obywateli Ukrainy”.

Przypomnijmy, że pierwsze pomysły, by stary dworzec wykorzystać na potrzeby uchodźców, pojawiły się ponad tydzień temu. To wolontariusze, oddolna inicjatywa, pomagający dotrzeć uchodźcom do punktu recepcyjnego na MTP, informacyjnego w holu nowego dworca lub – dzięki transportom strażaków – do Areny, prosili o udostępnienie tego budynku.

Chodziło głównie o to, że znajduje się dokładnie pośrodku peronów, a wszystkie miejsca, w których przewidziano pomoc dla uchodźców, są znacznie dalej – czasami za daleko dla zmęczonych, uciekających przed wojną ludzi, zwłaszcza dla tych, którzy powinni zostać na dworcu, bo Poznań jest dla nich tylko miejscem przesiadki.

Dotąd wolontariusze przyjmowali więc uchodźców w namiotach rozstawionych przez strażaków, a sami stali godzinami na zimnie, bo w namiotach nawet dla uchodźców nie zawsze wystarczało miejsca. Ponieważ służby odpowiedzialne za organizację pomocy uchodźcom nie reagowały na ich prośby – wystosowali otwarty apel o udostępnienie starego dworca, poprosili też o wsparcie poznańskich parlamentarzystów i polityków.

To podziałało: dziś w południe odbyła się wizja lokalna dworca, a wkrótce po niej zapadła decyzja, że to właśnie on będzie miejscem, w którym będą przyjmowani uchodźcy, jak poinformował wojewoda.

Podziel się: