Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Spaniele bretońskie – charakterystyka

Spaniel bretoński to rasa psów zakwalifikowana do VII grupy FCI (psy myśliwskie – wyżły). Jego cechy fizyczne, jak i charakter sprawiają, że jest to doskonały pies zarówno dla myśliwych, jak i osób poszukujących psa domowego. Czym charakteryzuje się spaniel bretoński?
Spaniel bretoński – cechy fizyczne

Na początku warto podkreślić, że choć nazwa tej rasy psów sugeruje co innego, to spaniel bretoński (https://zwierzaki.pl/spaniel-bretonski) jest wyżłem. Do spaniela natomiast podobny jest z uwagi na cechy jego wyglądu.

Spaniele bretońskie są najmniejszymi z wyżłów wśród ras zakwalifikowanych do FCI, osiągając wagę 16-18 kg oraz wzrost około 47-51 cm w zależności od płci.

Zgodnie ze wzorcem rasy spaniel bretoński ma głowę określaną jako suchą, o proporcjach kufy do mózgoczaszki 3:2. Głowa powinna mieć lekko zaznaczone łuki potyliczne oraz guz jarzmowy, stop natomiast jest umiarkowany.

Przeczytaj o rasach psów myśliwskich: https://zwierzaki.pl/rasy-psow-mysliwskich

Spaniele bretońskie posiadają lekko owalne, ciemne, delikatnie ukośne oczy wyrażające inteligencję. Z kolei uszy są wysoko osadzone, o trójkątnym kształcie i dość dużym rozmiarze, lecz stosunkowo krótkie – ich koniec sięga stopu.

Tułów spaniela bretońskiego charakteryzuje się krótkim, prostym grzbietem o bardzo subtelnie zaznaczonym kłębie, a także dość szeroką, lecz nie beczkowatą klatką piersiową. Spaniele bretońskie mają ogon wysoko osadzony, lecz noszą go nisko. Warto również dodać, że mogą one posiadać naturalnie skrócony ogon lub urodzić się zupełnie bez niego.

Psy tej rasy mają szatę o delikatnym, przylegającym do ciała krótkim włosie, jedynie tył kończyn posiada tzw. pióro.

Umaszczenie spaniela bretońskiego może występować w wielu wariantach: biało-pomarańczowym, biało-czarnym, biało-czekoladowym, dereszowatym, dropiatym czy z łatami. Bez względu na rodzaj umaszczenia, każdy osobnik tej rasy psów powinien mieć białą strzałkę na głowie.

Spaniel bretoński – charakter i wychowanie

Wybierz imię dla swojego psa: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-psa

Z całą pewnością należy uznać spaniela bretońskiego jako doskonałego psa myśliwskiego o bardzo silnym instynkcie. Jest on pełen energii, ale nieagresywny zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych psów. Sprawdza się w życiu rodzinnym, gdyż jest bardzo przyjacielski i tolerancyjny wobec dzieci. Należy jednak być ostrożnym, pozostawiając spaniela bretońskiego z innymi, małymi zwierzętami z uwagi na jego instynkt myśliwski. Jest świetnym towarzyszem człowieka i w codziennych relacjach bardzo potrzebuje z nim kontaktu. W myślistwie wykazuje się doskonałym zmysłem węchu, szybkością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne.

Spaniele bretońskie to psy niezwykle wierne, oddane i lojalne. Osoby rozważające przyjęcie psa tej rasy do swojego domu muszą jednak pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu na co dzień. Jest on też dość podatny na różne formy szkolenia, natomiast bywa uparty, co może utrudniać osiąganie efektów. Dzięki swym stosunkowo niewielkim rozmiarom z powodzeniem można go wychowywać w mieszkaniu w bloku.

Spaniele bretońskie nie wymagają również zbyt dużej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie w okresie linienia.

Spaniel bretoński – zdrowie

Warto również wspomnieć o kwestiach związanych ze zdrowiem tej rasy psów. Spaniele bretońskie nie są bowiem obciążone zbyt wieloma schorzeniami, jednak można spotkać u nich dysplazję stawów biodrowych, padaczkę oraz psi liszaj rumieniowaty. Mogą też borykać się z problemami zatkania kanalików usznych. Wymienione choroby wynikają bowiem z budowy oraz pochodzenia tej rasy, dlatego warto systematycznie dokonywać profilaktycznych badań w ich kierunku zwłaszcza, jeśli planujemy rozmnażanie osobników.

Spaniel bretoński to świetny pies rodzinny, który będzie idealnym towarzyszem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Potrafi doskonale dopasować się do danej sytuacji i szybko uczy się zasad panujących w domu. Ze względu na swoje usposobienie wymaga uwagi opiekuna oraz codziennego ruchu. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, pies ten stanie się bardzo kochającym, lojalnym i zupełnie nieuciążliwym członkiem rodziny.

Strona głównaLifestyleSpaniele bretońskie - charakterystyka