Śladami historii przez Pałuki

Podziel się!

Pałuki – ten niezwykły region historyczny leżący na terenie Wielkopolski może zachwycić nie tylko swym historycznym bogactwem.

Pałuki to piękne krajobrazy i liczne jeziora rynnowe, nad których brzegami można znaleźć doskonałe warunki do wypoczynku. To również miejsca, w których można poczuć magię dawnych czasów i przeżyć wyjątkowe spotkania z historią. Cenne pamiątki z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza sprawiają, że ta kraina jest najchętniej odwiedzana przez tropicieli historycznych pamiątek. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Polski? Jakie miejsca zasłużyły sobie na szczególną uwagę?

Żnin: stolica regionu

Najważniejszym miastem na Pałukach jest Żnin – miasto znane głównie z kolejki wąskotorowej, którą można dotrzeć do tak znanych miejsc, jak Wenecja cze Biskupin. Sam Żnin też ma się czym pochwalić. Gotyckie świątynie oraz okazały ratusz z gotycką wieżą są jego najcenniejszymi zabytkami. W tym mieście można też najlepiej zapoznać się z dziejami Pałuk oraz ich kulturą. Wystarczy odwiedzić miejscowe Muzeum Ziemi Pałuckiej, pełne historycznych i etnograficznych zbiorów.

Wenecja: spotkania z diabłem

Kojarzona z „krwawym diabłem” Wenecja w istocie czaruje sielskim krajobrazem. Pobliskie jeziora:Biskupińskie i Weneckie tworzą tu wyjątkową scenerię. Wenecja znana jest też z unikalnych zabytków. Pierwszym z nich są pozostałości zamku z XIV wieku. Zamek ten był siedzibą słynnego „diabła weneckiego” – rycerza Mikołaja Nałęcza. Choć do dziś zachowały się tylko fragmenty zamkowych murów, budowla ta nadal ma wyjątkową magię. Turystycznym hitem Wenecji stała się jednak kolejka wąskotorowa oraz Muzeum Kolejek Wąskotorowych. Zabytkowe wagony oraz budynek stacji kolejowej z wyjątkową poczekalnią – oto miejsce, w którym skupia się turystyczny ruch w Wenecji.

Śladami naszych przodków: spotkania z kulturą łużycką

Najważniejszym punktem na turystycznej mapie Pałuk jest Biskupin, a raczej istniejący nad wodami Jeziora Biskupińskiego rezerwat archeologiczny. To miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez wycieczki z całej Polski, które kusi doskonale znaną osadą łużycką. Wierna rekonstrukcja istniejącej w tym miejscu osady jest doskonale znana każdemu, a jej zdjęcia są ozdobą każdego podręcznika do historii. Możliwość ujrzenia jej na własne oczy – to nie lada atrakcja, z której z pewnością w czasie pobytu na Pałukach warto skorzystać. Biskupin kusi też ciekawymi festynami historycznymi oraz ciekawym pawilonem wystawowym, w którym można zdobyć wiedzę o dziejach Biskupina i jego okolicy.

Pałuki dla turystów

Coraz chętniej odwiedzane przez wycieczki z całej Polski Pałuki mogą się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem turystycznym. Noclegi można tu znaleźć nie tylko w hotelach czy ośrodkach kempingowych, ale i w coraz popularniejszych na tym terenie gospodarstwach agroturystycznych. Coraz sprawniej działająca komunikacja sprawia, że przemierzanie tych terenów staje się prostym i przyjemnym zadaniem, a dzięki różnorodności atrakcji turystycznych nikt na Pałukach nudzić się nie może.

 


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar